Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Marszałkowie województw w sprawie zanieczyszczenia powietrza

Marszałkowie województw w sprawie zanieczyszczenia powietrza fotolia.pl

Stan powietrza w Polsce jest alarmujący. Nie ma w Unii Europejskiej drugiego kraju o tak zanieczyszczonym powietrzu. Z najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia „Ambient Air Pollution Database 2016” wynika, że 33 z 59 najbardziej  zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej leży w naszym kraju.

Natomiast zgodnie z raportem Światowej Organizacji Zdrowia z 2015 r. „Economic costs of health impact of air polution in Europe” w 2010 roku zanieczyszczenia powietrza w Polsce przyczyniły się do śmierci 48 544  Polaków, co z kolei  wygenerowały koszty w wysokości 101 826 mln dolarów. Jak pokazują dane Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami oraz dane Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, główną przyczyną powietrza jest tzw. niska misja, czyli emisja zanieczyszczeń wprowadzanych do powietrza kominami o wysokości poniżej 40 metrów, a także emisja liniowa. Za niską emisją odpowiedzialne są przed wszystkim lokalne kotłownie oraz paleniska domowe, w których stosuje się nieefektywne techniki spalania niskiej jakości paliw stałych, a także stosowanie do opalania ciężkiego oleju opałowego.

Konwent Marszałków Województw RP w swoim stanowisku wskazał też, że w Polsce brakuje uregulowań prawnych w odniesieniu do wymagań emisyjnych z instalacji spalania paliw stałych o  mocy poniżej 1 MW, w odróżnieniu od większości krajów Unii Europejskiej posiadających uregulowania określające dopuszczalne graniczne wartości emisji cząstek stałych pyłu zawieszonego (TSP – pyłu całkowitego oraz jego subfracji: PM10 i PM2,5), gazowych zanieczyszczeń organicznych (OGC), których głównym przedstawicielem jest benzo(a)piren ) (WWA), tlenku węgla, a także tlenków azotu, z instalacji spalania o mocy poniżej 1 MW. Nie wprowadzono ich także w trakcie nowelizacji krajowych uregulowań prawnych dla instalacji spalania paliw – rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie standardów emisyjnych dla niektórych rodzajów instalacji, źródeł spalania paliw oraz urządzeń spalania lub współspalania odpadów (Dz.U. z 2014 r., poz. 1546).

Pełny tekst stanowiska Konwentu Marszałków Województw RP z dnia 22 czerwca 2016 w sprawie norm jakości dla paliw stałych oraz kotłów małej mocy (do 1 MW) w załącznku.

Źródło: konwent.slaskie.pl

Śr., 13 Lp. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun