Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kwalifikacje do prowadzenia działalności leczniczej

Kwalifikacje do prowadzenia działalności leczniczej fotolia.pl

Świadectwo ukończenia studiów podyplomowych nie stanowi dowodu na fakt posiadania przez pracownika kwalifikacji do prowadzenia działalności leczniczej w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia. Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 28 stycznia 2015 r. III SA/Gd 816/14.

W rozpatrywanej sprawie z treści zarządzenia Prezesa NFZ w sprawie określenia kryteriów oceny ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, wydanego w oparciu o ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, wynikało, że oceny ofert dokonuje się według podanych kryteriów, w tym m.in. przewidziano udział w udzielaniu świadczeń psychologa klinicznego.

Na skutek odwołania Dyrektor Oddziału Wojewódzkiego NFZ uwzględnił wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy uznając, że dostarczona dokumentacja dotycząca psychologa klinicznego uczestniczącego w realizacji świadczeń nie potwierdza kwalifikacji tego specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia zgodnych z wymogami Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie uzyskiwania tytułu specjalisty w tych dziedzinach.

W związku z tym wyłonił się problem czy istnieje uzasadnienie do przyjęcia (oceny), że psycholog kliniczny wymieniony w ofercie nie legitymuje się kwalifikacjami "psychologa klinicznego" w rozumieniu warunków konkursu.

Psycholog kliniczny to psycholog posiadający tytuł specjalisty w dziedzinie psychologia kliniczna.

Zauważyć również należy, że zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów psycholog może uzyskać tytuł specjalisty w określonej dziedzinie psychologii po odbyciu szkolenia, określonego programem specjalizacji i złożeniu egzaminu państwowego albo po uznaniu równorzędnego tytułu specjalisty uznanego za granicą.

Powyższe uwagi mają o tyle znaczenie w okolicznościach faktycznych sprawy, że z dokumentów przedłożonych na żądanie Dyrektora Oddziału Wojewódzkiego w związku z zarzutami podniesionymi w odwołaniu i we wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy, wynika, że psycholog proponowany jako osoba uczestnicząca w realizacji świadczeń nie legitymował się tytułem specjalisty w dziedzinie - psychologia kliniczna. Akta wskazują, że pani psycholog ma ukończone studia na Uniwersytecie w Instytucie Psychologii z tytułem magistra psychologii w zakresie psychologia kliniczna człowieka dorosłego, tytuł naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie psychologii i świadectwo ukończenia studiów podyplomowych w zakresie psychologii klinicznej.

Z ogłoszenia organizatora studiów podyplomowych, załączonego do akt wynikało, że: "Ukończenie studiów podyplomowych - psychologia kliniczna nie jest jednoznaczne z uzyskaniem specjalizacji w dziedzinie psychologii klinicznej, jest jedynie teoretycznym przygotowaniem do podjęcia stażów specjalizacyjnych, co z kolei wymaga wcześniejszego zakwalifikowania przez komisję kwalifikacyjną".

Z treści tego świadectwa, w powiązaniu z ogłoszeniem organizatora studiów podyplomowych, jednoznacznie wynikało, że jest on dowodem teoretycznego przygotowania do podjęcia stażów specjalizacyjnych i nie jest jednoznaczny z uzyskaniem specjalizacji w dziedzinie psychologii klinicznej.

Oznacza to, że nie stanowi on dowodu na fakt posiadania przez pracownika kwalifikacji do prowadzenia działalności leczniczej w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia.

Źródło: CBOSA

Sob., 9 Lp. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka