Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

„Mamy kota na punkcie mleka” – czyli dlaczego warto pić mleko

„Mamy kota na punkcie mleka” – czyli dlaczego warto pić mleko fotolia.pl

O dobroczynnym wpływie mleka na zdrowie człowieka wiadomo nie od dziś. Już Kleopatra wiedziała, że kąpiel w mleku pozytywnie wpływa na skórę i samopoczucie. Kaprys królowej Egiptu wymagał wydojenia ponad 700 oślic dziennie, co było nie lada wyzwaniem dla jej poddanych.

Co zatem cennego kryje mleko – zwłaszcza to krowie? Odpowiedź na to pytanie znają organizatorzy projektu „Mamy kota na punkcie mleka” i wiedzę tę przekazują podczas różnych inicjatyw.

Mleko stanowi istotny składnik pokarmowy, gdyż pokrywa 35% zapotrzebowania na tłuszcz i w 50% zapotrzebowanie na białko zwierzęce, a litr mleka w pełni zaspokaja potrzeby organizmu w zakresie dostarczenia wapnia. Gdybyśmy chcieli dostarczyć organizmowi ilość wapnia zawartą w jednej szklance mleka z innych źródeł, musielibyśmy zjeść np. 10 kotletów lub 11 filetów z dorsza, czy 6 kg jabłek! Co więcej wapń zawarty w mleku jest bardzo dobrze przyswajalny, bo aż w 80% . Jest to szczególnie istotne, gdyż wraz z wiekiem obniża się przyswajalność tego składnika.

Wapń ma również znaczenie w przypadku dzieci i młodzieży, u których zapotrzebowanie na niego jest bardzo duże ze względu na szybki proces tworzenia masy kostnej. Niedostarczenie wapnia organizmowi w odpowiednich ilościach skutkuje przede wszystkim nieprawidłowościami w budowie kości, a w efekcie osteoporozą.

Mleko zawiera wiele składników mineralnych, m.in.: sód, potas, wapń, magnez, fosfor, a także witaminy zarówno rozpuszczalne w tłuszczach, takie jak: A, D, E, K, jak i rozpuszczalne w wodzie: B1, B2, B6, B12, PP, C, K, kwas pantotenowy, kwas foliowy, kwas nikotynowy, inozytol i cholinę.

Mleko zawiera również dużą ilość białka, które pozytywnie wpływa na odporność organizmu.  Człowiek, powyżej 19 r.ż. powinien spożywać ok. 0, 8 g białka na każdy kilogram masy ciała, czyli np. osoba ważąca 60 kg powinna w codziennej diecie uwzględnić ok. 48 g białka. Ilość tę mogą pokryć  dwie szklanki mleka (15,6 g) oraz 4,5 plasterka pełnotłustego sera żółtego.

Wpływ spożycia mleka na budowę kości oraz wzrost potwierdzają przeprowadzone testy i analizy. Wyniki badań pochodzące ze Szpitala Uniwersyteckiego w Zurychu i Dartmouth Medical School, wskazują, że aż o 72% rzadziej dochodziło do złamania lub pęknięcia kości u osób pijących cztery szklanki mleka dziennie. Ponadto według analiz, które przeprowadził dr Hans de Beer z holenderskiego International Institute of Social History, dzieci, które spożywają mleko rosną szybciej aż o 0,4% w ciągu roku w porównaniu do ich rówieśników, niepijących mleka. 

Interesujące są również wyniki badań z University of Main, według których mleko poprawia pamięć oraz zdolności poznawcze. Według naukowców sprawdzających pamięć, inteligencję przestrzenną, zdolności lingwistyczne i umiejętność logicznego myślenia lepszymi wynikami wykazały się osoby, które spożywały minimum jedną szklankę mleka dziennie.

Naukowcy zwracają również uwagę na pozytywny wpływ spożycia mleka podczas procesu odchudzania. Badacze z Uniwersytetu Ben Guriona poddali obserwacji 300 odchudzających się osób. Okazało się, że osoby spożywające regularnie dużo nabiału (niezależnie od diety) straciły w przeciągu 2 lat dwukrotnie więcej na wadze.

Pojawiają się już nawet tezy, że odpowiednie spożycie mleka i jego produktów  obniża ryzyko rozwoju otyłości, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, osteoporozy i niektórych nowotworów .

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca picie dziennie 2 dużych szklanek mleka. Spożywanie mleka propaguje również Polska Izba Mleka wraz z Polską Federacją Hodowców Bydła i Producentów Mleka realizując projekt „Mamy kota na punkcie mleka”. W ramach programu, finansowanego z Funduszu Promocji Mleka, organizowane są różnego typu konkursy dla uczniów szkół podstawowych, m.in. 

•  „KOCIE RYMY MLEKIEM PŁYNĄCE – MLECZNA ENERGIA MNIE WYPEŁNIA” – konkurs na wykonanie ciekawej pracy plastycznej wraz z krótką formą literacką;

•  „MOJA MLECZNA LEKCJA – MLECZNA KRONIKA KOTA” – konkurs na wykonanie kroniki z konspektem ciekawej lekcji na temat mleka;

• „WESOŁE MLECZNE SMAKOŁYKI” – prezentacja przepisu kulinarnego na ulubiony mleczny smakołyk.

W ramach projektu organizowane są również przedstawienia teatralne pt. „Bajeczno-mleczne przygody księżniczki Klementyny”. Spektakle zostaną wystawione łącznie w 20 szkołach podstawowych z kilku województwo Polski. 

Przedstawienie ma formę zabawnej, interaktywnej  sztuki (trwającej 45 minut), w której gra trzech aktorów wcielając się w dwie postaci żywego planu oraz cztery lalki teatralne. Miłą niespodzianką jest piosenka, napisana specjalnie na potrzeby spektaklu, której dzieci uczą się podczas przedstawienia. Barwne postaci i ciekawa scenografia tworzą całość zaskakującą nowoczesną formą i pomysłem inscenizacyjnym. - Nieprzewidywalne zwroty akcji, niecodziennie rozwiązania, zaskakujące możliwości - „Mleczno-bajeczne przygody księżniczki Klementyny”  to opowieść, w której każdy znajdzie coś dla siebie – podkreśla Anna Żebrowska, reżyserka spektaklu. Uczniowie klas 1-4 poznają historię królewny Klementyny, która stroniła od mleka, przez co osłabła i spotkały ją niesamowite przygody. - Chcemy, by ta wesoła inscenizacja, poprzez pryzmat bajecznych doświadczeń bohaterów, przekazała dzieciom konkretną wiedzę na temat zalet ze spożywania mleka oraz zachęciła do włączenia tego napoju do swojej codziennej diety – podkreśla Monika Kamińska, Kierownik Projektu w Polskiej Izbie Mleka. 

Czy królewnie Klementynie uda się wyjść cało z opresji? Czy kot może uratować mysz i zostać superbohaterem? Dlaczego dzieci mają pić mleko? Czy mleko zawsze musi być białe? Odpowiedzi na te pytania na pewno poznają dzieci z Białegostoku, Warszawy, Iłowa, Sierpca, Lichenia Starego, Gniezna, Kłecka, Łowicza, Łodzi, Olsztyna, Sztumu, Łomży, Piątnicy, Grajewa, Olecka, Glinianki, Siedlec, Białej Podlaskiej i Wysokiego Mazowieckiego.

Informacje o programie „Mamy kota na punkcie mleka” można znaleźć TUTAJ.

Śr., 25 Mj. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska