Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Szef resortu zdrowia o dekomercjalizacji szpitali

Szef resortu zdrowia o dekomercjalizacji szpitali fotolia.pl

Brak możliwości przekształcenia samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej w spółkę kapitałową w przypadku wystąpienia straty netto – to najistotniejsza zmiana rządowego projektu nowelizacji ustawy o działalności leczniczej.

12 maja br. w Ministerstwie Zdrowia odbyła się konferencja poświęcona dekomercjalizacji. Minister Konstanty Radziwiłł i wiceminister Piotr Warczyński przedstawili zmiany, które zawiera procedowany obecnie projekt ustawy o zmianie ustawy o działalności leczniczej.

Najważniejszą modyfikacją jest wykluczenie możliwości przekształcenia samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej w spółkę kapitałową w przypadku wystąpienia straty netto SPZOZ.

Projekt zawiera także ograniczenia w zakresie zbywania podmiotom prywatnym udziałów lub akcji w spółkach Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego. Zakłada, że podmiot publiczny (czyli jednostka samorządu terytorialnego lub Skarb Państwa) mógłby zbyć udziały albo akcje „swoich” spółek pod warunkiem, że zachowa co najmniej 51% kapitału zakładowego spółki.

Dzięki zachowaniu większościowego pakietu udziałów albo akcji podmioty publiczne utrzymają decydujący wpływ na funkcjonowanie podmiotów leczniczych. Jest to niezbędne ze względu na spoczywającą na nich odpowiedzialność za bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów oraz jakość i dostępność świadczeń.

Minister Radziwiłł podkreślił, że istniejące spółki już spółki kapitałowe, w których Skarb Państwa, samorząd oraz uczelnia medyczna posiadają ponad 50% udziałów, będą miały charakter misyjny: spółka w rękach publicznych ma przede wszystkim myśleć o zadaniach wynikających z konstytucji – zapewnieniu opieki zdrowotnej obywatelom, a nie o wyniku finansowym. Poinformował, że nie będą tam wypłacane dywidendy. Zapowiedział również, że podmioty publiczne będą mogły tworzyć nowe SPZOZ-y.

Wiceminister Piotr Warczyński omówił natomiast pozostałe propozycje zmian zawarte w projekcie ustawy. Projekt przewiduje bowiem, że podmioty tworzące będą:

  • miały większy nadzór nad SPZOZ-ami (m.in. powstanie nowy sposób raportowania sytuacji finansowej),
  • miały więcej czasu na pokrycie straty netto – 9 miesięcy (aktualnie są to 3 miesiące),
  • mogły przekazać swoje obowiązki i uprawnienia dotyczące SPZOZ-u innemu podmiotowi;

Natomiast zgodnie z projektem podmioty lecznicze (SPZOZ-y):

  • będą współpracować z Policją w ramach poszukiwania osób zaginionych,
  • zostaną zwolnione z obowiązku posiadania ubezpieczenia z tytułu zdarzeń medycznych;
  • jednostki samorządu terytorialnego będą mogły finansować świadczenia zdrowotne (do tej pory mogły finansować inwestycje, aparaturę medyczną oraz programy profilaktyczne).

Źródło: MZ

Niedz., 15 Mj. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska