Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie fotolia.pl

Corocznie, 2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie. Jego głównym celem jest podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu, który jak uznało ONZ jest jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych współczesnego świata - obok raka, cukrzycy czy AIDS.

Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu (World Autism Awareness Day, WAAD) ustanowili przedstawiciele państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych podczas Zgromadzenia Ogólnego 21 stycznia 2008 r. Głównym przesłaniem tego dnia jest zasygnalizowanie społeczeństwu problematyki dotyczącej autyzmu oraz solidarność z osobami z dotkniętymi autyzmem. Jego celem jest też podnoszenie społecznej świadomości na temat tego zaburzenia.

Tego dnia symbolem solidarności z osobami z autyzmem jest kolor niebieski. 2 kwietnia na niebiesko w poprzednich latach zaświeciły się m.in: Pałac Kultury i Nauki, most Śląsko-Dąbrowski, gmach Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, Zamek w Lublinie, Ratusz w Kaliszu, Manufaktura w Łodzi, Spodek w Katowicach.

Autyzm jest zaburzeniem rozwojowym, u podstaw którego leży nieprawidłowa praca mózgu. Osoby z autyzmem mają problemy z komunikacją, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe. Trudno jest nam nawet wyobrazić sobie, że sól jest kwaśna, śnieg parzy, a delikatne głaskanie powoduje silny ból. Ale tak właśnie może wyglądać świat osoby z autyzmem. I nie jest to ani gorsze, ani lepsze postrzeganie świata, jest po prostu inne i zasługuje na nasze zrozumienie. Zachowania tych osób bywają nietypowe, często trudne jako reakcja obronna na tę specyficzną nieumiejętność odnalezienia się w świecie. A to rodzi niezrozumienie i negatywne reakcje otoczenia.

Jak możemy obchodzić ten dzień – wyrazić solidarności osobami z autyzmem?
Możemy np. oświetlić budynek, teren na niebiesko, dodać niebieski kolor do ubrania, propagować logo akcji w Internecie (np. na Facebooku) a także wesprzeć finansowo organizacje działające na rzecz osób z autyzmem, np. przekazując im 1% swojego podatku lub darowiznę.

Źródło: forumautyzmu.pl oraz kta.szczecin.pl

Pt., 1 Kw. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa