Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Statut SP ZOZ może być źródeł prawa dla pacjentów

Statut SP ZOZ może być źródeł prawa dla pacjentów fotolia.pl

Statut samorządowego SP ZOZ jest aktem prawa miejscowego. Stanowisko sądów powszechnych w tym zakresie jest niemal jednolite. Prezentujemy wybrane tezy kolejnego wyroku dotyczącego tej kwestii.

W ocenie WSA w Poznaniu regulacje statutowe SP ZOZ stanowią substrat norm adresowanych nie tylko do podmiotu leczniczego, któremu statut jest nadawany, ale również – zwłaszcza jeśli idzie o regulacje dotyczące rodzaju oferowanych przez dany podmiot świadczeń zdrowotnych, a także sposobu i warunków ich udzielania – do osób spoza struktury organizacyjnej tego podmiotu, w tym do aktualnych i, co tu szczególnie istotne, potencjalnych pacjentów.

Regulacje statutowe mogą stać się źródłem pewnych uprawnień lub roszczeń dla tych osób, czego dowodzi choćby przepis art. 15 ustawy o działalności leczniczej który stanowi, że podmiot leczniczy nie może odmówić udzielenia świadczenia zdrowotnego osobie, która potrzebuje natychmiastowego udzielenia takiego świadczenia ze względu na zagrożenie życia lub zdrowia. Chodzi w tym przypadku, rzecz jasna, o świadczenia zdrowotne, które mieszczą się w zakresie świadczeń udzielanych przez ów podmiot leczniczy. Zakres takich świadczeń określany jest zaś, w pierwszej kolejności, w statucie tego podmiotu (wyrok z 11 lutego 2016 r. sygn. IV SA/Po 904/15).

Źródło: CBOSA

Czw., 10 Mrz. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel