Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

MZ: Będzie ustawowa regulacja monitoringu w szpitalach psychiatrycznych

MZ: Będzie ustawowa regulacja monitoringu w szpitalach psychiatrycznych fotolia.pl

Obecnie obowiązujące przepisy dotyczące możliwości instalowania kamer telewizji przemysłowej w szpitalach psychiatrycznych naruszają Konstytucję.

Do takiego wniosku doszedł Rzecznik Praw Obywatelski, opierając się przy tym o analizy dokonane przez przedstawicieli Krajowego Mechanizmu Prewencji.

W związku z tym RPO wystosował pismo do ministra zdrowia opisujące problemy prawne związane z monitoringiem pacjentów szpitali psychiatrycznych. Rzecznik zauważa w nim m.in., że przepisy dotyczące materii stosowania monitoringu wobec pacjentów szpitala psychiatrycznego zostały unormowane w aktach prawnych rangi rozporządzenia. Jednakże jako ograniczające konstytucyjnie określone prawo do prywatności, powinny znajdować się w przepisach ustawy. Dodatkowo, rozporządzenia ministra zdrowia regulujące kwestię monitoringu wizyjnego w szpitalach psychiatrycznych wykraczają poza zakres upoważnień zawartych w ustawie o ochronie zdrowia psychicznego, ustawie o działalności leczniczej oraz kodeksie karnym wykonawczym. Brak jest także szczegółowych uregulowań dotyczących przekazywania, odtwarzania i utrwalania obrazu lub dźwięku z monitoringu, praw osób monitorowanych oraz zasad wykorzystania tych danych.

Dlatego Rzecznik zwrócił się z prośbą do ministra zdrowia z prośbą o rozpoczęcie procesu legislacyjnego zmierzającego do nadania ustawowego charakteru normom prawnym dotyczącym stosowania monitoringu w szpitalach psychiatrycznych oraz wprowadzenia szczegółowych regulacji w tym zakresie.

Z pismem RPO można zapoznać się tutaj.

W odpowiedzi wiceminister zdrowia podzielił argumenty przedstawione przez Rzecznika w wystąpieniu. Jak podaje biuro RPO, przedstawiciel resortu wskazał, że projektowana nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia psychicznego ureguluje bezpośrednio w ustawie podstawowe kwestie w zakresie monitorowania pomieszczenia, w którym realizowany jest przymus bezpośredni w postaci izolacji. Jednocześnie pozostawione zostaną w niezbędnym zakresie te przepisy obowiązującego aktu wykonawczego, które  nie budzą wątpliwości w związku z ochroną praw podstawowych i przestrzeganiem zasad techniki legislacyjnej. Zapis utrwalonego obrazu i dźwięku podlegał będzie ochronie określonej w przepisach ustawy o ochronie danych osobowych.

Źródło: www.rpo.gov.pl

Pt., 19 Lt. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska