Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Potrzebna jest obiektywna analiza wydatków szpitali

Potrzebna jest obiektywna analiza wydatków szpitali fotolia.pl

Szacunkowa wycena punktu przez NFZ powinna wynosić 65 zł. Tymczasem od lat pozostaje na niezmienionym zaniżonym poziomie.

29 stycznia br. obradujący w Zielonce starostowie Konwentu Powiatów Województwa Mazowieckiego oraz dyrektorzy szpitali powiatowych podjęli stanowisko, w którym zwracają się do Konstantego Radziwiłła, ministra zdrowia oraz Tadeusza Jędrzejczaka i Filipa Nowaka, prezesów NFZ o przeprowadzenie obiektywnej analizy wydatków ze szczególnym uwzględnieniem szpitali powiatowych.

- Z naszych doświadczeń i analiz wynika, że szpitale powiatowe są ciągle niedoszacowane finansowo. Od wielu lat kontrakty są na podobnym poziomie (stawka za punkt z NFZ od 2009 roku wzrosła o 1 zł). W tym czasie nastąpił znaczny wzrost najniższego wynagrodzenia, wzrost o 2% składki na ubezpieczenia społeczne oraz wzrost podatku VAT – piszą w stanowisku.

Wspominają także o znacznych kosztach inwestycyjnych, które są spowodowane osiągnięciem nowych standardów i procedur leczenia. – Dziś wartość punktu NFZ jest na poziomie 52zł, my jednak oceniamy, że szacunkowa wycena powinna wynosić 65 zł – mówi Krzysztof Fedorczyk, przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Mazowieckiego, starosta węgrowski.

Dlatego Konwent wnosi o dostosowanie poziomu finansowania do rzeczywistych kosztów ponoszonych przez szpitale. Wzrost ten powinien uwzględniać rosnące koszty stałe niezależne od szpitali, w tym inflację, wzrost podatku VAT, a także części rentowej składki ZUS płatnej przez pracodawcę oraz wzrost minimalnego wynagrodzenia. Starostowie i dyrektorzy optują też za wprowadzenie racjonalnego systemu wzrostu stawki za punkt rozliczeniowy z uwzględnieniem profilu działania placówki i weryfikacja wartości punktowej procedur medycznych.

Apelują o określenie czytelnych zasad współpracy między jednostkami o różnym poziomie referencyjnym oraz sprawiedliwy podział środków finansowych uwzględniający rzeczywiście ponoszone koszty, w tym koszty utrzymania gotowości szpitali do udzielania świadczeń w stanach nagłych.

Konwent prosi też o zachowanie równowagi traktowania podmiotów publicznych (szpitali powiatowych) z podmiotami niepublicznymi, które uzyskały wysokie kontrakty w NFZ na procedury planowe lub jednodniowe. - Placówki te nie ponoszą kosztów utrzymania dyżurów lekarskich oraz całodobowej gotowości personelu medycznego, bloku operacyjnego, apteki szpitalnej, oddziału intensywnej terapii i pracowni analiz i laboratoriów – zaznacza Krzysztof Fedorczyk.

Na koniec w stanowisku starostwie i dyrektorzy deklarują otwartość i zapraszjąa resort i NFZ do rozmów.

Pt., 5 Lt. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska