Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ogólnopolski Dzień Transplantacji

Ogólnopolski Dzień Transplantacji fotolia.pl

26 stycznia – w rocznicę pierwszego udanego przeszczepu nerki – obchodzimy Ogólnopolski Dzień Transplantacji. W tym roku przypadła 50. rocznica tego wydarzenia, dlatego obchody miały wyjątkowy charakter.

Z tej okazji w Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus w Warszawie, gdzie został wykonany pierwszy przeszczep nerki, odbył się briefing prasowy z udziałem  wiceminister Katarzyny Głowali, prof. Janusza Wałaszewskiego, prof. Romana Danielewicza, prof. Magdaleny Durlik, prof. Marka Krawczyka, prof. Janusza Wyzgały oraz dr. Macieja Kosieradzkiego. Spotkanie z mediami miało miejsce w sali, w której odbyła się pamiętna operacja.  

26 stycznia 1966 r. zespół I Kliniki Chirurgicznej kierowanej przez prof. Jana Nielubowicza i I Kliniki Chorób Wewnętrznych, kierowanej przez prof. Tadeusza Orłowskiego, Akademii Medycznej w Warszawie wykonał po raz pierwszy w Polsce przeszczep nerki pobranej od osoby zmarłej. Biorcą narządu była Danusia Milewska, 18-letnia uczennica szkoły pielęgniarskiej, wybrana i przygotowywana do tego zabiegu przez prof. Tadeusza Orłowskiego.

Zabieg wykonany w Polsce był 621 na świecie (pierwszy udany przeszczep przeprowadzono w 1954 r. w USA).

W operacji wzięli udział: doc. Bolesław Marzinek, dr Jerzy Szczerbań, dr Waldemar Olszewski, dr Wojciech Rowiński, dr Marek Skośkiewicz oraz anestezjolodzy: dr Bogdan Kamiński, dr Janusz Kącki i dr Jerzy Siedlecki. Po operacji biorczynią opiekował się prof. Tadeusz Orłowski wraz z zespołem – dr Haliną Rymkiewicz, dr Danutą Stryjecką-Rowińską, dr Ewą Kłopotowską, dr. Mieczysławem Lao i dr Lilianą Gradowską.

W październiku ubiegłego roku Ministerstwo Zdrowia zainaugurowało kampanię „Zgoda na życie”. Potrwa ona do końca 2016 r. Jej głównym celem jest upowszechnienie w społeczeństwie wiedzy na temat medycyny transplantacyjnej oraz zachęcenie Polaków do publicznego deklarowania swojej woli w kwestii dawstwa narządów. Ma w tym pomóc m.in. bardzo prosta aplikacja webowa – wystarczy wpisać swoje imię i nazwisko, a system automatycznie wygeneruje spersonalizowaną grafikę, którą można udostępnić w mediach społecznościowych. 

Wypełnić deklarację można w serwisie Zgoda na życie klikając tutaj

Źródło: mz.gov.pl 

Śr., 27 St. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun