Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Strategia walki z próchnicą wśród dzieci

Strategia walki z próchnicą wśród dzieci fotolia.pl

Rzecznik Praw Dziecka zaapelował do Ministra Zdrowia o intensyfikację działań zapobiegających rozwojowi epidemii próchnicy wśród dzieci i zaproponował stworzenie Strategii Walki z Próchnicą wśród Dzieci.

W opinii Rzecznika Praw Dziecka dotychczasowe działania podejmowane na rzecz poprawy stanu zdrowia jamy ustnej dzieci i młodzieży były mało skuteczne, być może nieadekwatne do diagnozy i skali problemu. Efekt - aż 95 proc. 18-latkówi ponad 85 proc. 6-laktów zmaga się z tą chorobą, a to tylko fragment niepokojących danych.

Zdaniem Rzecznika konieczne jest pilne stworzenie Strategii Walki z Próchnicą wśród Dzieci. Stanowiłaby ona najważniejsze ogniwo rozwiązywania tego ważnego społecznie problemu, jakim jest epidemia próchnicy. Jak pisze Rzecznik w swoim wystąpieniu w opracowanie i realizację Strategii powinni włączyć się nie tylko najważniejsi eksperci w zakresie stomatologii ale także specjaliści z zakresu zdrowia publicznego i zarządzania.

Rzecznik Praw Dziecka zaproponował także, aby Strategia Walki z Próchnicą wśród Dzieci objęła takie zagadnienia jak: promocja profilaktyki zdrowia jamy ustnej (higiena, fluoryzacja itp.), edukacja dzieci oraz rodziców i opiekunów (dieta, zdrowie jamy ustnej w okresie ciąży, leczenie zębów mlecznych itp.), wyższa wycena procedur znajdujących się w koszyku świadczeń stomatologicznych dla dzieci, wprowadzenie tzw. współczynnika korygującego dla stomatologów leczących dzieci, jako mechanizmu motywującego do podejmowania pracy z dzieckiem, edukacja lekarzy dentystów w zakresie kształcenia umiejętności ułatwiających pracę z małym pacjentem, zabezpieczenie zdrowia jamy ustnej dzieci w placówkach edukacyjnych, leczenie rozpoznanej próchnicy u dzieci i młodzieży.

Mając na względzie dobro dzieci i konieczność zapewnienia im bezpieczeństwa zdrowotnego, Rzecznik Praw Dziecka poprosił Ministra Zdrowia o dokonanie analizy przedstawionej problematyki oraz zajęcie stanowiska w sprawie.

Źródło: www.brpd.gov.pl

Śr., 13 St. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka