Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rada społeczna podmiotu leczniczego jako organizacja społeczna

Rada społeczna podmiotu leczniczego jako organizacja społeczna fotolia.pl

Organ doradczy, jakim jest rada społeczna, jest tworzony w celu realizacji obowiązków określonych w ustawie o działalności leczniczej.

Jej członkowie nie podejmują swojej działalności dobrowolnie oraz całkowicie w swoim imieniu, a jedynie jako przedstawiciele wybrani, np. przez radę gminy lub radę powiatu. Nie można stwierdzić, iż rada społeczna spełnia kryteria pozwalające uznać ją za organizację społeczną, tym samym nie może ona zostać dopuszczona do udziału w postępowaniu na podstawie art. 33 § 2 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

Stosownie do art. 33 § 2 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi udział w charakterze uczestnika może zgłosić organizacja społeczna, o której mowa w art. 25 § 4, w sprawach innych osób, jeżeli sprawa dotyczy zakresu jej statutowej działalności.

Organizacją społeczną jest dobrowolne, trwałe zrzeszenie się osób fizycznych, a także prawnych, które są związane wspólnym celem i stałą więzią organizacyjną, niewchodzące w skład aparatu państwowego i niebędące spółkami prywatnymi. Rada Społeczna jest zaś tworzona w związku z brzmieniem art. 48 ustawy o działalności leczniczej. Przepis ten reguluje jej zadania, skład osobowy poprzez wskazanie organów, których przedstawiciele tworzą Radę, a także reguluję sposób jej funkcjonowania. Przy tak szerokiej regulacji wydaje się, że nie można mówić o dobrowolności zrzeszenia się. Organ doradczy, jakim jest Rada, jest bowiem tworzony w celu realizacji obowiązków określonych w ustawie, a jej członkowie nie podejmują swojej działalności dobrowolnie oraz całkowicie w swoim imieniu, a jedynie jako przedstawiciele wybrani np. przez radę gminy lub radę powiatu. Nie można zatem stwierdzić, iż Rada Społeczna spełnia kryteria pozwalające uznać ją za organizację społeczną, tym samym nie może ona zostać dopuszczona do udziału w postępowaniu na podstawie art. 33 § 2 p.p.s.a.

Źródło: Postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14 czerwca 2012 r., II OZ 491/12

Pt., 26 Czrw. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka