Będzie to możliwe dzięki uchwalonej przez posłów na ostatnim posiedzeniu Sejmu RP nowelizacji ustawy o ochronie przeciwpożarowej. Celem nowych przepisów jest usunięcie dysproporcji między uprawnieniami strażaków różnych formacji.
Zgodnie z nowelizacją, poszkodowani w działaniach ratowniczych lub ćwiczeniach członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych, którzy np. nie są zatrudnieni na umowę o pracę lub są bezrobotni, będą mogli otrzymać rekompensatę pieniężną.
Będzie ona przysługiwać za każdy dzień niezdolności do pracy w wysokości 1/30 minimalnego wynagrodzenia, lecz nie dłużej niż przez okres łącznego pobierania zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego, czyli przez 18 miesięcy.
W przypadku gdy rekompensata zostanie przyznana w wysokości wyższej niż otrzymane wynagrodzenie albo zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne na wniosek członka OSP będzie można wypłacić wyrównanie do wysokości rekompensaty.
Strażakom ochotnikom będącym w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym rekompensaty będą ustalane i wypłacane przez właściwego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, a członkom OSP spoza tego systemu przez właściwą gminę jako zadanie zlecone.
Nad ustawą będą następnie pracować senatorowie.
Źródło: Sejm RP