Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Większa przejrzystość pracy konsultantów medycznych?

Większa przejrzystość pracy konsultantów medycznych? fotolia.pl

Zwiększenie przejrzystości działań konsultantów krajowych i wojewódzkich to główny cel nowelizacji ustawy o konsultantach w ochronie zdrowia, która weszła w życie. Chodzi o zapewnienie większej bezstronności konsultantów medycznych i niezależności wyrażanych przez nich opinii.

Zgodnie z nowelizacją, konsultantem będzie specjalista z określonej dziedziny medycyny, farmacji lub innej dziedziny mającej zastosowanie w ochronie zdrowia, a w przypadku braku specjalisty w danej dziedzinie – w dziedzinie pokrewnej, dający rękojmię należytego i bezstronnego wykonywania zadań konsultanta.

W myśl ustawy, kandydaci na konsultanta oraz konsultanci będą składać oświadczenie, w którym ujawnią informacje o ewentualnych konfliktach interesów między pracą konsultanta a inną działalnością przez niego prowadzoną. Kandydat na konsultanta złoży oświadczenie w ciągu 7 dni od przedstawienia jego kandydatury organowi powołującemu, a konsultant powołany przed nowelizacją – w ciągu 3 miesięcy od jej wejścia w życie. W przypadku jakiejkolwiek zmiany stanu faktycznego konsultant będzie miał obowiązek złożenia kolejnego oświadczenia – w ciągu 14 dni od zaistnienia zmiany.

Nowelizacja przewiduje ponadto, że konsultant będzie również zobowiązany do złożenia osobnego oświadczenia zawierającego informacje o korzyściach powyżej 380 zł, w tym o wyjazdach krajowych lub zagranicznych niezwiązanych z pełnioną funkcją konsultanta, których koszt nie został pokryty przez instytucje go zatrudniające. Będzie miał na to 14 dni od otrzymania korzyści.

Konsultanci krajowi oraz kandydaci na konsultantów będą składali oświadczenia ministrowi zdrowia, a konsultanci wojewódzcy i osoby kandydujące do pełnienia tych funkcji – wojewodom. Oświadczenia będą zamieszczane w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Zdrowia.

Sejm uchwalił nowelizację 22 lipca 2014 r., a prezydent podpisał ją 12 sierpnia 2014 r.

Ustawa weszła w życie 11 września 2014 r.

Źródło: Sejm RP

Pt., 12 Wrz. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka