27 sierpnia 2014 r. minister zdrowia Bartosz Arłukowicz przedstawił w Sejmie priorytety resortu na najbliższe miesiące.
W swoim wystąpieniu minister podkreślił, że przepisy wprowadzające pakiety onkologiczny i kolejkowy wejdą w życie 1 stycznia 2015 r. Dzięki tym zmianom pacjenci onkologiczni mają być leczeni bez limitów i skuteczniej. Szybka terapia onkologiczna ma umożliwić nie tylko rozpoczęcie leczenia w krótkim terminie, lecz także kompleksową opiekę nad pacjentami. Zwiększona ma zostać liczba badań, które będzie mógł zlecić lekarz rodzinny, a pacjenci mają uzyskać szybszy dostęp do lekarzy specjalistów.
Minister poruszył również kwestię informatyzacji w ochronie zdrowia. Poinformował, że w 2015 r. będą wdrażane kolejne projekty. Zostaną wprowadzone elektroniczne karty specjalisty medycznego oraz karty pacjenta. Mają one usprawnić przepływ informacji dotyczących historii choroby, co ma także wpłynąć na polepszenie jakości opieki medycznej.
Jednym z priorytetów Ministerstwa Zdrowia ma być także ustawa o leczeniu niepłodności. Po roku funkcjonowania programu „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego na lata 2013 – 2016” został opracowany projekt ustawy, która reguluje kwestie diagnostyki i leczenia niepłodności w Polsce. Minister zaznaczył, że trwają już prace nad projektem ustawy – obecnie zakończyły się konsultacje publiczne.
Bartosz Arłukowicz zapowiedział także utworzenie Instytutu Geriatrii. - Będzie to centrum opieki medycznej nad osobami starszymi – poinformował. – Chodzi o to, żeby wykształcić w Polsce odpowiednią liczbę geriatrów, a przede wszystkim – aby móc przeszkolić w jednym miejscu wszystkich tych lekarzy, którzy sprawują opiekę medyczną nad osobami starszymi. Powstanie Instytutu ma umożliwić prowadzenie kompleksowych badań i terapii w dziedzinie geriatrii. Jest to szczególnie ważne w obliczu rosnących potrzeb związanych z opieką nad osobami starszymi.
Źródło: MZ