W Pleszewskim Centrum Medycznym oddano do użytku nowe lądowisko dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Widowiskowym akcentem uroczystości był pokaz akrobacji modelu helikoptera ze zdalnym sterowaniem.
Jak informuje Tomasz Wojtala, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Pleszewie: Budowa nowoczesnego lądowiska przy PCM była niezbędna dla dalszego utrzymania kontraktu z NFZ na finansowanie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 3 listopada 2011r. w sprawie SOR nałożyło na przyszpitalne lądowiska konieczność spełniania wymagań Prawa Lotniczego. Placówki służby zdrowia miały czas do końca 2013 roku na poczynienie niezbędnych inwestycji. Wiele szpitali nie zdołało wywiązać się z tego zadania w wymaganym terminie, wobec czego Minister Zdrowia przesunął o 3 lata wejście w życie nowych wytycznych.
W Pleszewie udało się dochować pierwotnego terminu i powiat ten można pochwalić się nowym lądowiskiem dla śmigłowców medycznych. Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego wydał decyzję o wpisaniu lądowiska przy PCM w Pleszewie do ewidencji lądowisk. Obiekt został dopuszczony do wykonywania operacji całodobowych przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.
Pleszewskie Centrum Medyczne od 2009 roku posiadało już tzw. miejsce startów i lądowań dla śmigłowców medycznych, usytuowane bezpośrednio przy kompleksie szpitalnym. - Przepisy jednak uległy zmianie i musieliśmy wybudować lądowisko dla statków powietrznych z prawdziwego zdarzenia - tłumaczył prezes PCM Tadeusz Stefaniak.
Nowe lądowisko zostało zlokalizowane w bliskim sąsiedztwie szpitala za ogródkami działkowymi przy ul. Wierzbowej. Inwestycję wykonała firma budowlana „GREGBUD” z Nowego Oleśca. Wykonawca przeprowadził prace przygotowawcze, wykonał fundamenty płyty, zainstalował zasilanie, oświetlenie placu, sygnalizację nawigacyjną, zamontował wiatrowskaz i ogrodzenie, wybudował droga dojazdowa do ul. Wierzbowej o długości 230 metrów.
Koszt inwestycji wyniósł 663.000 zł, w tym droga dojazdowa 158.000 zł. Spółka PCM sfinansowała budowę ze środków własnych. Koszt okazał się stosunkowo niski, gdyż dla innych szpitali oznacza to wielomilionowe inwestycje np. przy konieczności budowy lądowisk na dachach szpitali.
Źródło: informacja prasowa SP w Pleszewie