Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Raport z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem

Raport z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem fotolia.pl
Z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem, który przypada 4 lutego, Unia do Walki z Rakiem opublikowała raport, z którego wynika, że rak jest najczęstszą przyczyną zgonów na całym świecie.
 
W 2012 roku na raka zmarło ok. 8 milionów ludzi na całym świecie. Częstość występowania raka w ciągu ostatnich czterech lat wzrosła o 11% - do ok. 14 milionów przypadków w 2012. To tyle, ile liczy populacja największego miasta Indii – Bombaju. Według szacunków liczba zachorowań na raka wzrośnie w ciągu najbliższych 20 lat o 75%, do 25 milionów przypadków. W Polsce wykrywanych jest rocznie prawie 160 tysięcy nowych zachorowań na raka, 90 tysięcy osób umiera z powodu tej choroby.
 
"Nie musimy mówić o raku", "Rak nie daje żadnych objawów", "Nic nie mogę zrobić w związku z rakiem", "Nie należy mi się właściwa opieka zdrowotna" to 4 najczęstsze mity związane z rakiem. Z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem organizatorzy tej inicjatywy obalali wszelkie mity. Obchody tego dnia na całym świecie organizuje Międzynarodowa Unia do Walki z Rakiem (Union for International Cancer Control – UICC). To inicjatywa, która ma zjednoczyć członków UICC i jej partnerów na całym świecie w walce z nowotworami. Celem jest podnoszenie świadomości, edukacja na temat raka oraz mobilizowanie rządów i osoby prywatne do podjęcia działań przeciwko tej chorobie. Podejmuje się wiele inicjatyw zachęcających do badań profilaktycznych, nie tylko 4 lutego, ale przez cały rok.
 
Co prawda są nowotwory (rak jajnika, rak trzustki), które nie dają wczesnych oznak i symptomów choroby, jednak w zdecydowanej większości przypadków (rak piersi, rak szyjki macicy, rak jelita grubego, rak skóry) pojawiają się wczesne sygnały ostrzegawcze, na podstawie których można wcześnie wykryć chorobę i skutecznie ją leczyć. W ich wykrywaniu pomagają przesiewowe badania diagnostyczne, z których zdecydowanie warto korzystać. Nieprawdą jest też, że sami nic nie możemy zrobić. Wystarczy zmienić swój styl życia (przestać palić papierowy, nie nadużywać alkoholu, zmienić dietę, zwiększyć aktywność fizyczną) i zadbać o środowisko, w którym żyjemy i pracujemy. Według ekspertów z Międzynarodowej Unii do Walki z Rakiem mogłoby to zapobiec jednej trzeciej przypadków najczęstszych nowotworów złośliwych.
 
Źródło: www.fzk.org.pl
Wt., 4 Lt. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: