Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Polacy wciąż nie wyrażają gotowości wykupienia dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego

Polacy wciąż nie wyrażają gotowości wykupienia dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego fotolia.pl

Z analiz zawartych w opublikowanym raporcie "Diagnoza Społeczna 2013. Warunki i Jakość Życia Polaków" pod red. prof. J. Czapińskiego oraz prof. T. Panka jednoznacznie wynika, że zainteresowanie dodatkowym ubezpieczeniem zdrowotnym wśród Polaków jest niewielkie i jeszcze z roku na rok spadające.

W tym roku 3/4 gospodarstw domowych odrzuca możliwość wykupienia takiego ubezpieczenia, a niecałe 3 proc. gotowe jest zapłacić za nie więcej niż 100 zł miesięcznie.

Jak zauważają autorzy spadek zainteresowania dodatkowym ubezpieczeniem jest o tyle dziwny, że znacznie w tym okresie wzrosły realnie wydatki gospodarstw domowych na usługi w zakresie ambulatoryjnej opieki zdrowotnej.

Jednocześnie autorzy wskazują, że zamożność ma wpływ na deklarowane zainteresowanie dodatkowym ubezpieczeniem, bo choć w grupie 1/5 najbogatszych gospodarstw połowa mówi „nie", to 11 proc. gotowe jest wyłożyć więcej niż 100 zł. To najwięcej wśród wszystkich badanych grup społecznych.

Z analiz wynika również, że poziom wykształcenia także różnicuje zainteresowanie dodatkowym ubezpieczeniem, ale i w tym przypadku gospodarstwa osób z wyższym wykształceniem (pomimo największego odsetka zainteresowanych) w ponad połowie odrzucają taką możliwość.

Inne czynniki, takie jak grupa społeczno ekonomiczna, typ gospodarstwa domowego i klasa miejscowości zamieszkania mają znikomy wpływ na gotowość wykupienia dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego.

Wydaje się więc, że bez dobrze przeprowadzonej kampanii informacyjnej zainteresowanie dodatkowymi ubezpieczeniami zdrowotnymi będzie nadal znikome.

Źródło: Czapiński, J., Panek, T. (2013). Warunki życia gospodarstw domowych. Opieka zdrowotna. Diagnoza Społeczna 2013 Warunki i Jakość Życia Polaków - Raport

 

Sob., 5 Prn. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka