Zwiększa się popyt na siłę roboczą w sektorze opieki zdrowotnej wynika z Europejskiego Monitora Wolnych Stanowisk Pracy opublikowanego przez Komisję Europejską . Zatrudnienie w sektorze opieki zdrowotnej w UE w latach 2008–2012 wzrastało o niemal 2 proc. rocznie. Na taki stan złożyło się kilka czynników: starzenie się społeczeństwa, postęp technologiczny i rozwój metod leczenia, wyższe oczekiwania co do jakości usług oraz większy nacisk na profilaktykę zdrowotną. W 2012 r. w sektorze zdrowia zatrudniono prawie milion osób.
Z danych Europejskiego Monitora Wolnych Stanowisk Pracy wynika, że mniej więcej co dziesiąty pracownik w UE jest zatrudniony bezpośrednio przez sektor opieki zdrowotnej, a Niemcy i Wielka Brytania zatrudniają około 60 proc. ogółu pracowników służby zdrowia w UE-27.
Monitor wskazuje jednak na ogólny spadek popytu na rynku pracy UE, gdzie w czwartym kwartale 2012 r. było o 6 proc. mniej wolnych miejsc pracy niż w ostatnim kwartale 2011 r. Liczba osób zatrudnionych w większości głównych grup zawodowych zmniejszyła się w czwartym kwartale 2012 r., a w przypadku „specjalistów” po raz pierwszy od drugiego kwartału 2010 r. liczba ta spadła (o 5 proc.).
Zawody, w których wzrost liczby pracowników był najwyższy to po pracownikach opieki osobistej w usługach zdrowotnych programiści i analitycy oprogramowania, pracownicy sekretariatu, brygadziści w górnictwie, przemyśle przetwórczym i budownictwie oraz nauczyciele szkół podstawowych i przedszkoli.
László Andor, komisarz ds. zatrudnienia, spraw społecznych i włączenia społecznego, stwierdził, że: „Europejski Monitor Wolnych Stanowisk Pracy pozwala osobom poszukującym pracy na określenie sektorów, w których perspektywy znalezienia pracy są najlepsze. Pomaga on również organom publicznym inwestować w szkolenie pracowników o odpowiednich kwalifikacjach tak, aby uniknąć niedoborów. Najnowsze sprawozdanie potwierdza, że opieka zdrowotna jest jednym z sektorów o największym potencjale do tworzenia miejsc pracy w Europie, a co za tym idzie, w którym inwestycje w szkolenia są pilne”.
W okresie od czwartego kwartału 2011 r. do czwartego kwartału 2012 r. opieka osobista w usługach zdrowotnych plasowała się na pierwszym miejscu wśród najszybciej rozwijających się zawodów. Na liście 25 najszybciej rozwijających się zawodów mieszczą się trzy inne zawody z branży zdrowotnej: pielęgniarki i położne, technicy medyczni i farmaceutyczni i inne zawody w domenie zdrowia takie jak dentyści, farmaceuci i fizjoterapeuci. W perspektywie średniookresowej najbardziej obiecujące perspektywy zatrudnienia dotyczą pielęgniarek/pielęgniarzy i położnych. W sprawozdaniu zwraca się również uwagę na ewentualny problem wielu krajów dotyczący konieczności radzenia sobie ze starzenia się siły roboczej w sektorze opieki zdrowotnej. Na przykład w Bułgarii i w krajach bałtyckich ponad 40 proc. pracowników służby zdrowia ma od 50 do 64 lat, co znacznie przewyższa unijną średnią.
Wzrost zatrudnienia w sektorze opieki zdrowotnej kontrastuje z ogólnym trendem pokazanym w Europejskim Monitorze Wolnych Stanowisk Pracy, wskazującym na spadek zatrudnienia o około 4 proc. w UE-27 w okresie między czwartym kwartałem 2011 r. i 2012 r. W większości głównych grup zawodowych zatrudnienie spadło; po raz pierwszy od drugiego kwartału 2010 r. zmniejszyło się także w przypadku pracowników wysoko wykwalifikowanych. Jednocześnie zatrudnianie osób z wyższym wykształceniem wzrosło o 2 proc., co może wskazywać na to, że więcej wysoko wykwalifikowanych pracowników podjęło pracę poniżej kwalifikacji.
Źródło: www.europa.eu