Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Trudne decyzje w zarządzaniu szpitalami powiatowymi

Trudne decyzje w zarządzaniu szpitalami powiatowymi fotolia.pl

W ramach obecnej edycji cyklu Grup Wymiany Doświadczeń, prowadzonego od lat przez Związek Powiatów Polskich, jedna z grup poświęcona jest tematyce zarządzania sektorem usług ochrony zdrowia. Przedstawiciele kilku powiatów spotykają się regularnie za każdym razem w innym miejscu, poznając kolejne lokalne specyfiki zarządzania świadczeniem usług publicznych w tym sektorze. Dyskutując wymieniają się doświadczeniami i szukają sprawdzonych pomysłów rozwiązań swoich problemów.

Przedostatnie spotkanie cyklu odbyło się w powiecie brzezińskim. Jego władze po długim procesie zdecydowały się najpierw przekształcić publiczny szpital powiatowy w spółkę prawa handlowego, a następnie po kilku latach w grudniu ub. roku sprzedały 51 proc. udziałów inwestorowi zewnętrznemu. Starosta powiatu dzielił się z uczestnikami spotkania grupty swoimi wnioskami z tego procesu, wspominając jak trudny dla powiatu i dla niego osobiście był to proces.

Zdobywanie wiedzy i pierwsze decyzje o zmianach

Proces zmian w organizacji zarządzania sektorem usług ochrony zdrowia w powiecie brzezińskim rozpoczął się od zdobywania przez jego władze wiedzy na temat funkcjonowania placówek ochrony zdrowia w innych powiatach. Starosta Edmund Kotecki wspominał wizytę grupy radnych powiatowych w 2006 r. w Kluczborku i Prudniku. W 2008 r. radni powiatowi wizytowali placówki w województwie kujawsko-pomorskim oraz brali udział w seminariach organizowanych przez Związek Powiatów Polskich.

Zebrana wiedza zaowocowała w 2008 r. decyzją o zmianie dyrekcji SPZOZ oraz ściślejszym powiązaniem subkontraktów szpitala z zakresem zadań. Dzięki temu udało się zahamować narastanie zadłużenia placówki. Następnie jeszcze w 2008 r. rada powiatu podjęła uchwałę o kierunkach działań zarządu powiatu dotyczących przekształceń SPZOZ. Ze struktury organizacyjnej wyłączono przychodnię i na jej bazie utworzono spółkę Powiatowe Centrum Zdrowia w Brzezinach, która rozpoczęła swoją działalność w nowej formule na początku 2009 r. Jednocześnie, dla zachowania publicznego charakteru szpitala, powiat brzeziński złożył ośmiu samorządom gminnym i sąsiedniemu samorządowi powiatowemu propozycję utworzenia przez wszystkie 10 jednostek partnerskiej spółki prowadzącej szpital. Niestety, do porozumienia nie doszło.

Otwarta debata publiczna

Jak informował starosta Edmund Kotecki, zarząd powiatu brzezińskiego zdecydował prowadzić proces przemian przy maksymalnym upublicznieniu. W 2009 r. zorganizowano "Forum na Rzecz Rozwoju Szpitala Powiatowego w Brzezinach" oraz przeprowadzono debatę społeczną dot. strategii rozwoju szpitala w ramach rządowego programu ”Wsparcie JST w działaniach stabilizujących system ochrony zdrowia”. W późniejszym okresie w maju 2012 r. dokonano także oceny zaspokajania potrzeb zdrowotnych mieszkańców, a w kolejnej w debacie społecznej przygotowano tzw. master plan dla osiągnięcia wysokiego standardu kompleksowej opieki zdrowotnej świadczonej w nowoczesnych warunkach pobytu, diagnostyki i leczenia powiązany z kulturą na rzecz pacjenta i jego rodziny.

Likwidacja SPZOZ i Plan B

W kwietniu 2010 r. powołano NZOZ Szpital Powiatowy w Brzezinach, a po trzech miesiącach spółka Powiatowe Centrum Zdrowia przejęła działalność likwidowanego SPZOZ. Powiat podwyższył kapitał spółki oraz wniósł aportem majątek. Jednocześnie władze powiatu złożyły wniosek do Banku Gospodarstwa Krajowego o objęcie placówki ministerialnym tzw. planem B, z którego udało się powiatowi pozyskać dotacje w wysokości 2,8 mln zł.

Decyzja strategiczna

Po okresie przekształceń w latach 2008-2011 władze spółki i powiatu stanęły przed kolejnym problemem pozyskania źródeł finansowania niezbędnych inwestycji modernizacyjnych w szpitalu, dla których rozpoczęto przygotowywanie dokumentacji projektowej.

Na początku 2012 r. zdecydowano o możliwych opcjach zmian formalno-organizacyjnych funkcjonowania szpitala: (a) zakup udziałów w spółce lub objęcie nowo utworzonych udziałów, (b) powołanie nowej spółki, (c) przejęcie lecznictwa w zarząd operatorski. Przygotowano kilka intencyjnych zapytań ofertowych dla rozeznania zainteresowania rynku. Następnie rozpoczęło się przygotowanie dokumentacji w celu przeprowadzenia postępowania w przedmiocie wyłonienia podmiotu, który obejmie 51 proc. kapitału po jego podwyższeniu. Na zapytanie odpowiedział tylko jeden oferent. Decyzją zgromadzenia wspólników utworzona komisja, złożona z radnych powiatowych, przedstawicieli rady nadzorczej i związków zawodowych, podjęła w styczniu 2013 r. decyzję o wyborze inwestora.

Jak deklarują władze powiatu, objęcie przez inwestora udziałów w spółce odbyło się w sposób gwarantujący powiatowi kontrolę nad planowanym rozwojem szpitala, terminową realizacją działań inwestycyjnych oraz kontynuacją dotychczasowej działalności w zakresie usług zdrowotnych dla społeczności powiatu brzezińskiego. Obecnie władze spółki stoją przed zadaniami zapewnienia ciągłości nieodpłatnego udzielania świadczeń zdrowotnych dla ludności powiatu Brzezińskiego w dotychczasowym zakresie, a jednocześnie dokonania niezbędnej restrukturyzacji funkcjonowania placówki oraz dokonania niezbędnych nakładów inwestycyjnych dla jej modernizacji.

Pt., 10 Mj. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża