Ministerstwo zdrowia skorygowało wcześniejszy błąd jakim była opinia o tym, że programy zdrowotne przyjmowane na podstawie ustawy o ochronie zdrowia psychicznego, ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz ustawy o ochrony zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych – powinny być opiniowane przez Agencję Oceny Technologii Medycznych.
W wyniku interwencji Związku Powiatów Polskich, resort zdrowia sformułował stanowisko w sprawie programów tworzonych na podstawach prawnych innych niż art. 48 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
W opinii wskazano, że programy opracowywane na podstawie przepisów szczególnych:
- realizują odmienne (z reguły szersze) cele ustalone w programach wyższej rangi,
- są ustanawiane w oparciu o odrębne, kompleksowe przepisy rangi ustawowej,
- realizowane są na odmiennych zasadach niż określone w art. 48 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych,
- mają charakter obligatoryjny w przeciwieństwie do fakultatywnych przepisów ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych,
w konsekwencji projekty tych programów nie podlegają procedurze oceny przez Agencję Oceny Technologii Medycznych.
Z pełną treścią opinii resortu zdrowia można zapoznać się poniżej.
Jednakże, w naszej ocenie, jeżeli np. w oparciu o ogólne zapisy programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych czy programu promocji zdrowia psychicznego, zostanie opracowany szczegółowy program zdrowotny, uzyskanie opinii Agencji Oceny Technologii Medycznych będzie konieczne.