Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłasza konkurs w ramach strategicznego programu badań o nazwie „Profilaktyka i leczenie chorób cywilizacyjnych” - STRATEGMED. To pierwszy program stworzony na podstawie Krajowego Programu Badań, który jest efektem reformy nauki. Określa on choroby cywilizacyjne jako największe zagrożenie zdrowotne w ciągu najbliższych kilku lat. Dla polskich naukowców na badania naukowe i prace rozwojowe Centrum przeznaczy łącznie 800 mln złotych.
W Europie, w tym także Polsce, dynamicznie zmieniają się czynniki demograficzne. Jeszcze w 1990 r. zaledwie 13,9% społeczeństwa miało więcej niż 65 lat. Według szacunków GUS, w 2030 r. odsetek ten będzie wynosił 23,8%, co oznacza, iż w ciągu zaledwie dwóch dekad wskaźnik ten wzrośnie aż dwukrotnie.
Taka struktura wiekowa społeczeństwa rodzi poważne skutki ekonomiczne i społeczne dla ochrony zdrowia, gdyż należy się spodziewać systematycznego wzrostu zachorowań na choroby cywilizacyjne1. Krajowy Program Badań ustanowiony w wyniku reformy nauki w Polsce – określający strategiczne dla państwa kierunki badań naukowych i prac rozwojowych definiuje choroby cywilizacyjne jako największe zagrożenie zdrowotne dla populacji Polski w perspektywie najbliższych lat. Na liście chorób cywilizacyjnych znalazły się m.in. choroby układu krążenia, nowotwory złośliwe, a także choroby psychiczne. Dlatego w obliczu takiego problemu szczególny nacisk powinno się położyć na kwestie związane z innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie profilaktyki, diagnostyki i leczenia jako sposobów szybkiego reagowania na wyzwanie, jakim jest postępujące starzenie się społeczeństwa. Program STRATEGMED realizowany przez NCBR jest odpowiedzią na te zagrożenia.
– Choroby cywilizacyjne to dziś wyzwanie dla całego świata nauki, dlatego prace nad nimi znalazły się w Krajowym Programie Badań. Realizując go polscy naukowcy nie tylko włączą się do światowej rywalizacji w tej dziedzinie, ale także w co wierzę, będą mieli trwały wkład w efekty badań, które przyczynią się do poprawy jakości życia nas wszystkich – mówi prof. Barbara Kudrycka, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego – STRATEGMED ma szanse stać się kolejnym programem realizowanym przez NCBR, który będzie szansą na powstawanie nowych polskich technologii, będących podstawą współczesnej gospodarki opartej na wiedzy – dodaje Minister Kudrycka
– STRATEGMED to pierwszy program opracowany przez Radę Centrum realizujący strategiczne kierunki badań naukowych i prac rozwojowych określone w Krajowym Programie Badań – mówi prof. Jerzy Kątcki, przewodniczący Rady Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. – Założenia programu wpisują się w najnowsze światowe trendy i są odpowiedzią na zapotrzebowanie środowiska, które dzięki tym środkom będzie mogło konkurować ze światową elitą sektora medycznego. – wyjaśnia prof. Kątcki.
W programie STRATEGMED sfinansowane zostaną badania naukowe i prace rozwojowe prowadzone w czterech obszarach współczesnej medycyny: kardiologii i kardiochirurgii, onkologii, neurologii oraz medycynie regeneracyjnej. Każdy z nich został podzielony na szczegółowy tematy badawcze. Dziś Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłasza pierwszy z trzech planowanych konkursów, który obejmuje połowę zakresu tematycznego programu. Budżet pierwszego konkursu wynosi 360 mln zł. – Poszukujemy innowacyjnych projektów, które umożliwią postęp w zakresie zwalczania chorób cywilizacyjnych oraz medycyny regeneracyjnej – wyjaśnia prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. – Liczymy, że program STRATEGMED nie tylko będzie wsparciem dla tworzenia nowych polskich technologii medycznych, ale także umożliwi transfer wiedzy w zakresie profilaktyki, diagnostyki, terapii i rehabilitacji z polskich instytucji naukowych do placówek zdrowia i gospodarki – dodaje Dyrektor Centrum.
Program STRATEGMED będzie realizowany do końca 2017 roku. W tym czasie Narodowe Centrum Badań i Rozwoju planuje ogłosić w sumie trzy konkursy na łączną kwotę 800 mln złotych. Nabory projektów będą przeprowadzane raz do roku. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie programu: http://ncbr.gov.pl/
źródło: http://www.ncbir.pl/