Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wystosowało do gmin apel o tworzenie stanowisk dziennego opiekuna.
Ministerstwo zwraca uwagę, że tworzenie instytucji dziennego opiekuna jest znacznie łatwiejsze, prostsze i tańsze niż organizowanie opieki w formie żłobka czy klubu dziecięcego. Warto, aby gmina wyszła naprzeciw oczekiwaniom rodziców chcących wrócić do pracy i pomogła im w zorganizowaniu opieki nad dzieckiem w formie dziennego opiekuna, a jednocześnie sama czerpała z tego przedsięwzięcia korzyści.
A korzyści jest wiele: nowe miejsca pracy, krótki czas organizowania instytucji - głównym wymogiem jest przeszkolenie dziennego opiekuna i jego niekaralność, brak warunków lokalowo-sanitarnych, możliwość tworzenia sieci lub zespołów dziennych opiekunów pozwalających na wzajemne zastępstwa w przypadku choroby, urlopu oraz możliwość zawarcia porozumień międzygminnych w przypadku małej liczby dzieci w danej gminie, co jest szczególnie korzystne w małych gminach wiejskich.
Warty podkreślenia jest również fakt, że osoba zatrudniona na stanowisku dziennego opiekuna, a więc na stanowisku pracy zorganizowanym przez gminę, musi płacić gminie podatki (czego nie robi osoba bezrobotna).
Finansowanie instytucji dziennego opiekuna ma być uwzględnione w najbliższej edycji Resortowego programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3.
Źródło: www.mpips.gov.pl