W swoich założeniach system informacji w ochronie zdrowia miał gromadzić pełną informację niezbędną do zarządzania i działania systemu ochrony zdrowia. Najwyraźniej siłą przyzwyczajenia (lub lobby) tworzone są jednak kolejne specjalistyczne rejestry. Po Ogólnopolskim Rejestrze Nowotworów kolej przyszła na Ogólnopolski Rejestr Ostrych Zespołów Wieńcowych.
Zgodnie z zamierzeniem Ministra Zdrowia rejestr ten tworzy się w celu monitorowania stanu zdrowia usługobiorców oraz monitorowania zapotrzebowania na świadczenia opieki zdrowotnej (sic!) poprzez przeprowadzanie analiz naukowych, statystycznych i medycznych oparciu o przetwarzane dane dotyczące wykonywanych świadczeń zdrowotnych z zakresu diagnostyki i terapii ostrych zespołów wieńcowych w podmiotach leczniczych prowadzących szpitale udzielające świadczeń zdrowotnych z zakresu kardiologii, kardiochirurgii, chorób wewnętrznych, anestezjologii i intensywnej terapii. Same zadania rejestru mają jednak ograniczać się do gromadzenia i przetwarzania danych oraz umożliwienia wymiany danych.
Podmiotem prowadzącym rejestr oraz odpowiedzialnym za funkcjonowanie systemu teleinformatycznego ma być Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Koszty niezbędne do utrzymania funkcjonowania infrastruktury technicznej systemu szacuje się na 250 tys. zł rocznie. Koszty związane z przekazywaniem danych oceniane są przez podmioty zobowiązane z 1 mln zł.
Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie utworzenia Ogólnopolskiego Rejestru Ostrych Zespołów Wieńcowych będzie przedmiotem obrad na najbliższym posiedzeniu Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej.