Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Powiat Sochaczewski - inwestycje w szpital

Powiat Sochaczewski - inwestycje w szpital fotolia.pl

Szara, nieestetyczna bryła sochaczewskiego szpitala to już przeszłość. Zakończył się kolejny etap termomedernizacji. Oprócz estetycznego wyglądu budynki uzyskały lepsze parametry cieplne. Szpital zużyje ok. 70 tys. m3 mniej gazu w ciągu roku, co powinno dać 150 tys. zł oszczędności.

Inwestycja polegająca na ociepleniu ścian bloku A (główny budynek szpitala) oraz części bloku D (ściana szpitala od strony lądowiska dla helikopterów) rozpoczęła się w lipcu tego roku. Prace polegały na dociepleniu ścian 15-centymetrową warstwą styropianu, wymianie części drewnianej stolarki okiennej, wykonaniu elewacji z tynku akrylowego oraz termomodernizacji stropodachów ekofibrem o grubości 20 cm. Prace tynkarskie wykonano metodą lekko-mokrą w systemie Bolix. Budynek uzyskał estetyczny wygląd, poprawi się też standard obsługi pacjentów.

Całkowity koszt inwestycji pod nazwą „Termomodernizacja budynków ZOZ Szpitala Powiatowego w Sochaczewie”- etap III - Termomodernizacja bloku A” wynosi 643 370,50 zł, z czego 230.455,94zł zostanie sfinansowane w formie dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Oszczędności wyniosą około 150 tys. zł w skali roku. Wydatki poniesione na termomodernizację zwracają się średnio w ciągu trzech-pięciu lat. W niedługim czasie powiat zamierza ocieplić pozostałe budynki szpitalne i zmodernizować całkowicie system centralnego ogrzewania. Został już przygotowany wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w Warszawie na łączną kwotę przekraczającą 4 miliony złotych. Projekt ten obejmuje termomodernizację bloku E, prosektorium, warsztatów i siłowni, montaż kolektorów słonecznych oraz wymianę instalacji wewnętrznej centralnego ogrzewania (grzejników, pionów grzewczych itp.).

- Takie działania służą nie tylko oszczędnościom, ale są konieczne ze względu na efekt ekologiczny, łatwość obsługi, wygodę pacjentów – dodaje B. Konopacka, zastępca dyrektora szpitala ds. ekonomicznych. – Będziemy je podejmować szukając wszelkich możliwych źródeł dofinansowania.

Wicestarosta Janusz Ciura, który jest mocno zainteresowany sprawami sochaczewskiego szpitala choćby z racji zajmowanego stanowiska przewodniczącego Rady Społecznej ZOZ, nie kryje zadowolenia z prowadzonych obecnie prac. – Praca szpitala to przede wszystkim służba mieszkańcom i świadczenie pomocy medycznej. Ale w szpitalu przebywają pacjenci, osoby chore, którym należy zapewnić godne warunki. Nie bez znaczenia jest też estetyka budynku, a w tym przypadku na pewno ona się poprawi. Mimo trudnej sytuacji szpitala placówka realizuje inwestycje, które konieczne są do przeprowadzenia, szukając środków ich dofinansowania jak w tym przypadku widać skutecznie – reasumuje.

Źródło: e-sochaczew.pl

Czw., 15 Lst. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun