Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pierwowzór doktora Judyma

Pierwowzór doktora Judyma fotolia.pl

Niewielu dzisiaj pamięta kim był profesor Tomasz Wiktor Janiszewski, choć był postacią z krwi i kości. Za to każdy wie kto to jest doktor Tomasz Judym z powieści Stefana Żeromskiego. Z okazji jubileuszu 95-lecia Krakowskiego Szpitala Jana Pawła II przypomniano związek tych dwóch postaci.

Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Krakowie świętował kilka dni temu swoje 95-lecie. Było wielu znamienitych gości nie tylko ze świata polityki, ale i kultury czy biznesu. Były kwiaty, medale dla pracowników i wiele wzruszających podziękowań. Pokazano także film o historii szpitala, który dzisiaj dysponuje bazą 526 łóżek w 16 oddziałach, w tym sześciu jednostkach klinicznych. Posiada 27 specjalistycznych poradni i 40 pracowni. Rocznie w placówce hospitalizowanych jest około 25 tysięcy pacjentów, przeprowadza się tu ponad 2000 operacji na otwartym sercu i 10 przeszczepów serca. Wykonywanych jest ok. 9000 procedur z zakresu kardiologii interwencyjnej....

A szpital założony został jako "Miejskie Zakłady Sanitarne" jeszcze przed I. Wojną Światową. Początkowo placówka świadczyła usługi dezynfekcyjno-izolacyjne i lecznicze, głównie dla chorych ze szkarlatyną i gruźlicą. Było to na owe czasy przedsięwzięcie bardzo nowoczesne. A inicjatorem był dr Tomasz Janiszewski, specjalisty chorób płuc, ówczesny Lekarz Miejski Krakowa.

Wcześniej doktor Janiszewski pracował w Zakopanem na stanowisku lekarza klimatycznego i gminnego, gdzie zasłużył się przy zaplanowaniu i wykonaniu urządzeń kanalizacyjnych i wodociągowych, gdzie zorganizował służbę dezynfekcyjną oraz opracował przepisy dotyczące zwalczania gruźlicy w uzdrowiskach. Chciał jeszcze zbudować wielki szpital, ale udało mu się urządzić jedynie prowizoryczny na 12 łóżek. Z jego inicjatywy powstało w Zakopanem także Towarzystwo Lekarskie, Polskie Towarzystwo Przeciwgruźlicze, a także czasopismo „Przegląd Zakopiański". I to właśnie pod Tatrami spotkał Stefana Żeromskiego, który uczynił go pierwowzorem dla swojego bohatera „Ludzi bezdomnych" dra Judyma.

Janiszewski przed objęciem funkcji Lekarza Miejskiego w Krakowie był jeszcze we Lwowie, gdzie założył pierwszą poradnię przeciwgruźliczą. Prowadził działalność naukową na Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie Warszawskim. Wykładał także na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Warto przypomnieć, że prof. Tomasz Janiszewski był pierwszym ministrem zdrowia w niepodległym rządzie Ignacego Jana Paderewskiego.

Pt., 12 Prn. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: