Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Spotkanie „Studium psychologii rozwoju, reintegracji i etyki solidarności”

Spotkanie „Studium psychologii rozwoju, reintegracji i etyki solidarności” fotolia.pl

W dniu 23 lipca 2012 roku w Sali Sesyjnej Starostwa Powiatu Międzychodzkiego odbyło się pierwsze spotkanie w ramach zadania 4 projektu regionalnego na rzecz Wielkopolskiego Centrum Ekonomii Solidarnej. Otworzył je Starosta Julian Mazurek, a udział wzięli Wicestarosta Międzychodzki Jędrzej Schubert, Burmistrz Gminy Sieraków Witold Maciołek, zastępca wójta gminy Kwilcz Anna Nowacka, przedstawiciele Powiatowego Urzędu Pracy w Międzychodzie, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Międzychodzie, organizacji obywatelskich działających na terenie powiatu.

Spotkanie miało charakter seminaryjny. Uczestników przywitał Starosta Międzychodzki, który zreferował problemy i wyzwania stojące przed władzami powiatu odnosząc się do tematu spotkania i sytuacji panującej w powiecie posiłkując się min. do danymi statystycznymi. Następnie Tomasz Sadowski przypomniał działania, które Fundacja „Barka" prowadziła i prowadzi na terenie powiatu Międzychodzkiego podkreślając jak istotną role miały one w historii tej organizacji. Poruszone zostały także problemy w rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce wynikające z jej historii, w szczególności transformacji ustrojowej, trudnego i niezagospodarowanego kapitału lidzkiego, a także powszechnego nie zrozumienia istoty społecznej gospodarki rynkowej w Polsce. W sowim wystąpieniu T. Sadowski opisał także cel i charakter spotkań w ramach projektu na rzecz WCES przedstawiając politykę spójności, którą Fundacja Barka i Instytut Społeczeństwa Obywatelskiego Pro Publico Bono chcą promować, a której centralnym punktem powinny być powiaty.

Kolejnym punktem spotkania było wystąpienie dr Leopolda Zgody reprezentującego ISO Pro Publico Bono. Mówił on o roli etyki i moralności w życiu społecznym, roli i odpowiedzialności lidera w społeczności lokalnej. Opisane zostały także cechy dobrego przedsiębiorcy, potrafi świadomie połączyć kapitał ludzki, środki materialne i wiedzę w sprawnie działający podmiot. W wypowiedzi dr L. Zgody pojawił się także problem potrzeby oddolnej presji w celu decentralizacji systemu w Polsce, który, jak podkreślił dr Zgoda mierzony być powinien siłą najsłabszego.

Ostatnią częścią spotkania była dyskusja. Głos zabrał min. Wicestarosta Jędrzej Schubert, który w swej wypowiedzi podkreślał potrzebę sytuowania człowieka w centralnym punkcie rozważań o gospodarce, systemie i społeczeństwie.

Źródło:  Barka

Śr., 25 Lp. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka