Zgodnie z art. 17 ust. 3 praca asystenta rodziny nie może być łączona z wykonywaniem obowiązków pracownika socjalnego na terenie gminy, w której praca ta jest prowadzona. W pierwotnym brzmieniu przepisu przewidywano, że praca asystenta rodziny nie może być łączona z wykonywaniem obowiązków pracownika socjalnego. Na wnioski zgłaszane przez stronę samorządową wskazany przepis został złagodzony. W praktyce zmiana przepisu powinna ułatwić zwłaszcza małym gminom, które nie mają potrzeby zatrudniania asystenta w pełnym wymiarze czasu pracy, pozyskanie wysoko wyspecjalizowanych pracowników socjalnych zatrudnionych przez jednostki organizacyjne innych gmin, dla których praca asystenta będzie dodatkowym zajęciem.
Wykonywanie obowiązków pracownika socjalnego na terenie gminy oznacza wyłączenie każdej osoby, która w zakresie swoich obowiązków jako pracownika socjalnego świadczy usługi na terenie danej gminy. Nie chodzi tu zatem tylko o pracowników socjalnych zatrudnionych przez jednostki organizacyjne gminy.
Przykład: Pracownik socjalny zatrudniony w powiatowym centrum pomocy rodzinie co do zasady będzie podlegał wyłączeniu, o którym mowa w art. 17 ust. 3 ustawy, chyba że z zakresu jego obowiązków będzie wynikało, że wykonywanie obowiązków pracownika socjalnego dotyczy wybranych gmin powiatu innych niż gmina zainteresowana zatrudnieniem asystenta rodziny.
Asystent rodziny nie może prowadzić postępowań z zakresu świadczeń realizowanych przez gminę. W mojej ocenie to wyłączenie również należy rozumieć szeroko i objąć nim świadczenia z pomocy społecznej, świadczenia rodzinne, świadczenia z funduszu alimentacyjnego, dodatki mieszkaniowe, pomoc materialną dla uczniów oraz wszelkie inne świadczenia mające charakter pomocowy. W przypadku miast na prawach powiatu wydaje się, że powołany przepis w mojej ocenie powinien objąć również świadczenia wypłacane przez miasto w zakresie zadań o charakterze powiatowym (np. świadczenia przyznawane osobom niepełnosprawnym czy świadczenia wynikające chociażby z ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej).
Komentarze
Odp.: Według ustawy regulującej pracę asystentów, asystent rodziny ma prawo do wglądu do dokumentów oraz co wazne nawet pozyskiwać informacje od różnych instytucji współpracującym i z rodziną gdyż asystent wspiera rodzinę - co daje większą i rzetelną możliwość pomocy rodzinie.
Wglądu do dokumentów zawierających dane osobowe członków rodziny, niezbędne do prowadzenia pracy z rodziną, w tym:
- imię i nazwisko,
- datę urodzenia,
- obywatelstwo,
- adres miejsca zamieszkania,
- stan cywilny,
- wykształcenie,
- zawód,
- miejsce pracy,
- źródła dochodu,
- dane dotyczące warunków mieszkaniowych,
- dane dotyczące sytuacji prawnej oraz aktualnego miejsca pobytu dziecka,
- dane o rozwoju psychofizycznym dziecka;
Nie mają przesłanek? To dlaczego masz asystenta rodziny....?
Wyłącznie poniedziałek - piątek. W soboty i niedziele może przychoddzic kurator. Asystent jeśli są obawy ze dIeci nie mają co jeść może zagladac do lodówki. Książeczki zdrowia, wypisy ze szpitali, opinie z poradni psycholog. - pedagog, diagnozy itp ma prawo zobaczyć a 2 ostatnie nawet wziąć xero i dołączyć do akt. Do szafek z u raniami raczej nie powinien zagladac no chyba że jest otwarta to i tak wszystko widać.
Może rozmawiać nt czystości w mieszkaniu, w którym przebywa pies (sierść, pasożyty) nie ma prawa ingerować w szczepienia, może motywować do wykonania szczepień. Konsekwencje tego ponosi rodzic. O związki może pytać jak najbardziej. Nie ma prawa powiedzieć że ktoś żyje ze swiadczen i zasiłków tylko ma motywować do podjęcia pracy.
Asystent rodziny jest głównie od tego aby pomóc danej rodzinie zagospodarować czas z dziećmi doradzić jak się z nimi bawić, pomóc przy wypełnianiu wniosków czy jak ktoś ma trudności z zrobieniem prawidłowo zakupów,do życia prywatnego nie ma prawa się wtrącać tak jak nie ma prawa grzebać w czyiś rzeczach od tego jest kurator sądowy
Czy jeżeli jestem osobą niepełnoletnią to asystent rodziny może zakazać mi wychodzenia z domu na spotkania ze znajomymi?
Nie ma prawa! Do tego mają prawo jedynie rodzice czy opiekunowie