Senacki projekt ustawy o zrzeszeniach wprowadza nowy typ umowy nazwanej tzw. porozumienia partnerskiego. Dotychczas zawieranie tego typu umów podlegało jedynie ogólnym zasadom prawa cywilnego dotyczącym składania oświadczeń woli, a o treści umowy decydowały strony na zasadzie swobody umów. Zgodnie z projektem osoby fizyczne posiadające pełną zdolność do czynności prawnych, osoby prawne lub jednostki organizacyjne, o których mowa w art. 33¹ § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny, w liczbie co najmniej 2, które zamierzają zrzeszyć się w formie porozumienia partnerskiego, zawierają umowę.
Przez umowę porozumienia partnerskiego strony zobowiązują się współdziałać w realizacji określonego celu społecznego. Jedna umowa może dotyczyć realizacji więcej niż jednego celu społecznego.
Z tytułu realizacji umowy stronom nie będzie przysługiwało wynagrodzenie.
Umowa będzie mogła być zawarta się na czas oznaczony lub nieoznaczony. W przypadku umowy zawartej na czas nieoznaczony każda ze stron będzie mogła od niej odstąpić z 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia.
W przypadku gdy partnerstwo prowadzić będzie działalność gospodarczą wypowiedzenie powinno nastąpić najpóźniej na 3 miesiące przed końcem roku obrachunkowego.
Umowa będzie mogła przewidywać możliwość wypowiedzenia umowy również w przypadku gdy była ona zawarta na czas oznaczony.
Umowa będzie określała w szczególności: strony umowy, cel i sposób jego realizacji, miejsce działalności, czas obowiązywania umowy, zasady finansowania kosztów realizacji umowy, w tym udział stron w finansowaniu kosztów, zasady prowadzenia spraw porozumienia partnerskiego, zasady zaciągania zobowiązań w celu realizacji umowy, zasady nabywania mienia w związku z realizacją umowy, zasady dokonywania zmian umowy, sposób rozwiązania umowy.
Umowa powinna być zawarta w formie pisemnej. Projektodawcy nie wskazali skutków nie zachowania formy pisemnej zatem należy przyjąć, że umowa zawarta w formie ustnej również będzie ważna.
Umowa będzie mogła również zawierać postanowienie, zgodnie z którym każda ze stron umowy może zaciągać zobowiązania w celu realizacji umowy oraz określać maksymalną wartość zobowiązań, które może zaciągnąć strona. Za te zobowiązania strony umowy będą jednak odpowiadać solidarnie. Mienie nabyte w związku z realizacją umowy będzie stanowiło współwłasność w częściach ułamkowych stron umowy.
Projekt ustawy o zrzeszeniach zakłada wprowadzenia obowiązku ewidencji porozumień partnerskich, w przypadku gdy umowa będzie przewidywała możliwość korzystania przez te zrzeszenia ze środków publicznych, prowadzenia zbiórek publicznych lub korzystania ze środków pochodzących z takich zbiórek.
Źródło: www.senat.gov.pl