Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Odpowiedź na interpelację poselską w sprawie liczby pracowników socjalnych

Odpowiedź na interpelację poselską w sprawie liczby pracowników socjalnych fotolia.pl

Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej - z upoważnienia ministra - na interpelację nr 22103 w sprawie liczby pracowników socjalnych przypadających na jednego mieszkańca.

"Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na wystąpienie Pana Marszałka z dnia 14 kwietnia 2011 r., znak: SPS-023-22103/11, dotyczące interpelacji poselskiej pana posła Romualda Ajchlera w sprawie liczby pracowników socjalnych przypadających na jednego mieszkańca, uprzejmie wyjaśniam.

W dniu 3 maja 2011 r. weszła w życie ustawa z dnia 18 kwietnia 2011 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2011 r. Nr 81, poz. 440), która w art. 1 pkt 18 przewiduje zmianę ust. 11 art. 110 ustawy o pomocy społecznej. I tak zgodnie z wprowadzoną zmianą ust. 11 art. 110 otrzymuje następujące brzmienie: ˝ośrodek pomocy społecznej zatrudnia pracowników socjalnych proporcjonalnie do liczby ludności gminy w stosunku jeden pracownik socjalny zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy na 2000 mieszkańców lub proporcjonalnie do liczby rodzin i osób samotnie gospodarujących, objętych praca socjalną w stosunku jeden pracownik socjalny zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy na nie więcej niż 50 rodzin i osób samotnie gospodarujących˝. Wskazanie w owym przepisie maksymalnej liczby osób lub rodzin, którą może zająć się jeden pracownik socjalny, pozwoli na właściwe wykonywanie pracy socjalnej i umożliwi objęcie rzeczywistą opieką wszystkich potrzebujących.

Ustawa ta wprowadza również zmiany dotyczące m.in. większej mobilizacji osób pozostających bez pracy do działań mających na celu wyjście z trudnej sytuacji życiowej, zamianę bilansu potrzeb, który służył dotychczas planowaniu budżetu na realizację zadań zleconych, na analizę zasobów pomocy społecznej, modyfikację wypłaty zasiłku okresowego i celowego w związku z realizacją postanowień kontraktu socjalnego. Przedłużono możliwość pobytu w środowiskowym domu samopomocy. Poszerzono krąg osób mogących korzystać z usług opiekuńczych i bytowych w formie rodzinnego domu pomocy o osoby niepełnosprawne. Dodano również upoważnienie ustawowe do wydania rozporządzenia w sprawie mieszkań chronionych przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego. Wprowadzono wyjątek od zwykłej procedury stosowanej w pomocy społecznej w przypadku przyznania przez sąd wynagrodzenia opiekunowi za sprawowanie opieki. Ponadto wprowadzono przepisy umożliwiające wyodrębnienie zespołu realizującego zadanie ośrodka w zakresie pracy socjalnej i integracji społecznej. Wprowadzono zmianę brzmienia przepisu mówiącego o dotacjach celowych z budżetu państwa, zmianę w funkcjonowaniu regionalnych komisji egzaminacyjnych oraz uzupełniono treści przepisów mówiących o obowiązku ośrodków pomocy społecznej do opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne za osoby kierowane do uczestnictwa w zajęciach w centrum integracji społecznej. Przedłużono termin realizacji programów naprawczych w domach pomocy społecznej i placówek opiekuńczo-wychowawczych, posiadających zezwolenia warunkowe - do końca 2012 r.

Z uwagi na szeroki zakres zmian wprowadzonych ustawą z dnia 18 kwietnia 2011 r. w najbliższym czasie rząd nie przewiduje innych zmian do ustawy o pomocy społecznej.”

Z szacunkiem

Sekretarz stanu Jarosław Duda

Warszawa, dnia 9 maja 2011 r.

Śr., 25 Kw. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: