Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ustawa o języku migowym jest, ale co dalej?

Ustawa o języku migowym jest, ale co dalej? fotolia.pl

Już za parę dni, bo 1 kwietnia br. wejdzie w życie ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 r.
o języku migowym i innych środkach komunikowania się. Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz zwróciła się z pytaniem do Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Jarosława Dudy  kiedy zostaną uchwalone przepisy wykonawcze do ww. ustawy.

Zgodnie z zapisami powinno zostać wydane rozporządzenia określającego zakres oraz zasady funkcjonowania rejestru tłumaczy PJM, SJM i SKOGN (art. 16 ustawy o języku migowym) oraz rozporządzenia określającego zasady ubiegania się o dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych szkolenia PJM, SJM i SKOGN dla osób doświadczających trwale lub okresowo trudności w komunikowaniu się (art. 18 ust 4). Rzecznik Praw Obywatelskich obawia się ,że opóźnienia w procesie legislacyjnych odsuną w czasie możliwość skorzystania przez osoby niepełnosprawne z pomocy wybranego tłumacza języka migowego lub tłumacza-przewodnika nawet na kilka miesięcy.

Pani Rzecznik Lipowicz zapytała również o działania związane z powołaniem Polskiej Rady Języka Migowego, do której zadań należy m.in. ustalanie rekomendacji w celu prawidłowego stosowania komunikacji migowej oraz upowszechnianie i promowanie wiedzy o języku migowym. Ponad to zwróciła się z wnioskiem o przeprowadzenie kontroli sposobu wywiązywania się przez organy administracji publicznej z obowiązku wymienionego w art. 9 ust. 3 i 4 ustawy o języku migowym, począwszy od pierwszych dni obowiązywania nowych regulacji.

Z wystąpieniem RPO można zapoznać się tutaj

Źródło: www.brpo.gov.pl

Sob., 31 Mrz. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna