Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Piłka nożna bez barier

Piłka nożna bez barier fotolia.pl

Specjalnie dla osób niepełnosprawnych został uruchomiony portal Niepełnosprawnik -www.niepelnosprawnik.eu. Kibice znajdą tam informacje o dostępności miejsc publicznych związanych z UEFA EURO 2012 dla osób niepełnosprawnych. Stronę stworzyła Fundacja TUS, organizacja pożytku publicznego, której misją jest dostarczanie osobom niepełnosprawnym narzędzi do samodzielnego życia.


Od stycznia br. TUS jest lokalnym partnerem CAFE (the Centre for Access to Football in Europe, www.cafefootball.eu) w realizacji oficjalnego projektu UEFA EURO 2012 "Respect Inclusion – Football with no limits". CAFE to europejska organizacja charytatywna, promująca równy dostęp do imprez sportowych dla niepełnosprawnych kibiców.
W Europie żyje blisko 50 milionów osób niepełnosprawnych. To około 12 milionów ludzi więcej niż liczy społeczeństwo polskie. 50% z tej liczby nigdy nie uczestniczyło w żadnym wydarzeniu sportowym. Ideą projektu "Respect Inclusion – Football with No Limits" jest umożliwienie osobom niepełnosprawnym dostępu do pełnego uczestnictwa w EURO 2012, w Polsce i na Ukrainie. Mistrzostwa są okazją do zwrócenia szczególnej uwagi na respektowanie praw osób niepełnosprawnych. Trzeba pamiętać, że korzystanie z przestrzeni publicznej jest jednym z podstawowych praw człowieka. Ponadto brak informacji stanowi ogromną barierę i utrudnia osobom niepełnosprawnym ich codzienną aktywność.
W ramach projektu wolontariusze odwiedzają miejsca najczęściej uczęszczane przez kibiców i sprawdzają ich dostępność pod kątem potrzeb osób niepełnosprawnych. Uwzględnią przy tym specyficzne potrzeby osób niepełnosprawnych - poruszających się na wózkach inwalidzkich bądź mających ograniczone możliwości poruszania się, osób niedosłyszących i niesłyszących, osób niedowidzących i niewidomych oraz osób z niepełnosprawnością intelektualną. Zebrane informacje zostały udostępnione na www.niepelnosprawnik.eu oraz za pośrednictwem www.cafefootabll.eu. Dodatkowo właściciele i menedżerowie różnych obiektów dostaną materiały "Respect Inclusion - Football with No Limits" z informacjami o tym, jak niewielkim kosztem dostosować placówkę, tak by była ona dostępna dla osób niepełnosprawnych, a także dla ich rodzin oraz przyjaciół. Miejscom dostępnym i przyjaznym osobom niepełnosprawnym zostaną przyznane oficjalne naklejki "Respect Inclusion – Football with No Limits".


Źródło: www.tus.org.pl

Niedz., 1 Kw. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna