Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Współczynnik aktywizacji zawodowej kobiet rośnie

Współczynnik aktywizacji zawodowej kobiet rośnie fotolia.pl

Sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała w ciągu ostatnich kilku lat. Choć firmy podejmują wiele działań na rzecz równouprawnienia płci, to właśnie panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej, niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Podczas pandemii miliony kobiet zmuszonych było do rezygnacji z realizowania się zawodowo, ale pomimo tego w zaledwie trzy lata globalny poziom zatrudnienia kobiet powrócił do stałego poziomu. Współczynnik aktywizacji zawodowej kobiet rośnie, w skali światowej osiąga obecnie nieco ponad 50%. Zebrane dane przez ManpowerGroup pokazały, że najbardziej aktywną grupą wiekową są specjalistki w wieku 25-54 lat, które rozwijają często zupełnie nowe ścieżki kariery, opowiedziały się za lepszym wynagrodzeniem i benefitami, a także skorzystały z modelu pracy hybrydowej. Niestety pomimo wielu działań na rzecz równouprawnienia, wciąż w wielu organizacjach spotkać można różnicę w wynagrodzeniach czy awansach.

Jak czytamy - kobiety na rynku pracy są bardzo aktywne, chętnie podejmują nowe wyzwania, często stawiają na reskilling oraz upskilling.
W wielu przypadkach praca zawodowa stanowi tylko część ich codzienności, dlatego też zwracają uwagę na inne aspekty niż mężczyźni. Kobiety cenią sobie pozytywne relacje, wsparcie ze strony zespołu oraz możliwość skutecznej współpracy. W kontekście stabilizacji oczekują większej przewidywalności w zakresie obłożenia pracą, aby móc zachować balans pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym – mówi Katarzyna Gołek, ekspertka rynku pracy, manager zespołu rekrutacji w Manpower.

U pracodawców coraz częściej można też zauważyć elastyczność w zakresie czasu i miejsca wykonywania pracy. Aspekt ten stanowi niezwykle istotny punkt na liście wartości pracujących rodziców. Dzięki temu firmy mają szansę na budowanie atrakcyjnego miejsca pracy, jednak to nie wszystko. Praca zdalna, dofinansowanie do żłobków, czy udogodnienia dla kobiet w ciąży to tylko niektóre z oferowanych benefitów.

Firmy dbają o to, aby pracownicy mogli godzić obowiązki zawodowe z rodzinnymi. Oczywiście nie wszędzie jest to możliwe z uwagi na specyfikę pracy, branżę, jednak w porównaniu do czasów sprzed pandemii, obserwujemy znaczącą liberalizację zasad i chęć wyjścia naprzeciw oczekiwaniom pracującym mamom i tatom – dodaje ekspertka i podkreśla, że w wielu przypadkach pracujący rodzice poszukują stanowisk z nastawieniem na elastyczność.

Często słyszymy pytania o np. zadaniowy model pracy zamiast pracy „od-do”, możliwość odbierania dziecka z placówki edukacyjnej o wybranej porze lub nawet zorganizowaną przez pracodawcę opiekę w formie punktu przedszkolnego. Niektóre organizacje proponują pracownikom także częściowe dofinansowanie edukacji dzieci, jednak bywa to wciąż nieczęsto spotykane – dodaje ekspertka.

Źródło: IP ManpowerGroup

Pt., 24 Mj. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła