Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jak jesteśmy przygotowani do opieki nad osobami starszymi z chorobami demencyjnymi?

Jak jesteśmy przygotowani do opieki nad osobami starszymi z chorobami demencyjnymi? fotolia.pl

W piątek, 23 lutego o godz. 11.00. w siedzibie Najwyższej Izby Kontroli w Warszawie odbył się panel ekspertów poświęcony opiece nad osobami starszymi z chorobami neurodegeneracyjnymi oraz wsparciu ich opiekunów.

Procesy związane z wydłużającym się czasem życia oraz zmiany w strukturze demograficznej ludności stawiają przed społeczeństwem nowe wyzwania, dotyczące opieki zdrowotnej i społecznej wobec osób starszych.

Jak czytamy - wraz ze starzeniem się społeczeństwa coraz częściej pojawiają się choroby neurozwyrodnieniowe, które mają charakter przewlekły i postępujący. Jest to grupa wrodzonych lub nabytych chorób układu nerwowego, związanych z postępującym uszkodzeniem struktur i funkcji neuronów. Należą do nich choroby częste, takie jak: choroba Alzheimera, choroba Parkinsona i otępienie czołowo-skroniowe. Występują również rzadkie choroby, takie jak: choroba Huntingtona czy stwardnienie boczne zanikowe.

Problem dynamicznego wzrostu przypadków występowania chorób otępiennych u osób starszych oraz fakt, że polskie społeczeństwo starzeje się, wpłynęły na decyzję o umieszczeniu w planie prac Izby na rok 2024 kontroli P/24/056 „Funkcjonowanie opieki nad osobami starszymi z chorobami neurodegeneracyjnymi oraz wsparcie ich opiekunów”. Celem kontroli jest dokonanie oceny czy osobom starszym z chorobami neurodegeneracyjnymi zapewniono prawidłową opiekę zdrowotną i socjalną, a ich opiekunom skuteczne wsparcie.

Punktem wyjścia tegorocznej kontroli są wyniki przeprowadzonej w 2017 roku kontroli P/16/067/LKA „Opieka nad osobami chorymi na chorobę Alzheimera oraz wsparcie dla ich rodzin”.

W ramach przygotowania do tej kontroli Izba wysłała głosu ekspertów – osób, których wiedza i doświadczenie pozwalają zwrócić uwagę na istotne kwestie i poszerzyć posiadaną wiedzę w tym zakresie.

Wydarzenie podzielone zostało na dwie części:

  1. Prezentacja najważniejszych treści dot. sytuacji osób starszych z chorobami neurodegeneracyjnymi.
  2. Ekspercki panel dyskusyjny, w którym udział wzięli przedstawiciele urzędów centralnych, samorządu terytorialnego, instytucji opieki społecznej i służb mundurowych, a także środowiska medycznego oraz przedstawiciele pacjentów i ich rodzin, jak również organizacji pozarządowych.

Przedmiotem dyskusji w trakcie panelu były następujące zagadnienia:

  • Potrzeby a realia w zakresie opieki medycznej oraz opieki społecznej dostępnych dla osób starszych z chorobami neurodegeneracyjnymi.
  • Potrzeby a realia w zakresie wsparcia opiekunów osób starszych z chorobami neurodegeneracyjnymi.
  • Jak faktycznie przygotowane jest państwo, a jak powinno być przygotowane w kwestii opieki medycznej oraz opieki społecznej dla osób starszych z chorobami neurodegeneracyjnymi i wsparcia opiekunów tych osób?

Źródło: NIK

Pt., 23 Lt. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła