Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Z wokandy. Szczególnie uzasadniony przypadek przyznania zasiłku okresowego lub celowego

Z wokandy. Szczególnie uzasadniony przypadek przyznania zasiłku okresowego lub celowego fotolia.pl

Ustawodawca nie zdefiniował pojęcia szczególnie uzasadnionego przypadku, stanowiącego przesłankę udzielenia pomocy w formie przewidzianej w art. 41 pkt 2 ustawy o pomocy społecznej, który to stanowi, że w szczególnie uzasadnionych przypadkach osobie albo rodzinie o dochodach przekraczających kryterium dochodowe może być przyznany zasiłek okresowy, zasiłek celowy lub pomoc rzeczowa, pod warunkiem zwrotu części lub całości kwoty zasiłku lub wydatków na pomoc rzeczową.

Będzie to zatem sytuacja życiowa osoby lub rodziny, która ponad wszelką wątpliwość, bez konieczności wnikliwych zabiegów interpretacyjnych istniejącego stanu rzeczy, pozwala stwierdzić, że tak dotkliwe w skutkach lub tak daleko ingerujące w plany życiowe zdarzenia, nie należą do zdarzeń codziennych. Są to zatem zdarzenia występujące zupełnie okazjonalnie, wymagające wielu niefortunnych zbiegów wydarzeń, wykraczające poza możliwości ludzkiej zapobiegliwości.

Zatem świadczenie przyznawane na podstawie ww. przepisu ma charakter szczególny, wyjątkowy, związany z zaistnieniem nadzwyczajnych okoliczności. Nadto świadczenie to przyznawane jest na zasadzie uznania administracyjnego, na co wskazuje użyte przez ustawodawcę sformułowanie "może być przyznany". Wobec tego, nawet w przypadku ziszczenia się ustawowych przesłanek, organ administracji nie jest zobligowany do przyznania wnioskowanego świadczenia.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 28 grudnia 2023 r., sygn. I OSK 2004/22

Źródło: CBOSA 

Pt., 2 Lt. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek