Przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego nie zostało powiązane z niepełnosprawnością polegającą na tym, że osoba wymagającą opieki jest osobą leżącą. Należy podnieść, że niejednokrotnie opieka nad osobą poruszającą się nie w pełni samodzielnie jest trudniejsza, niż opieka nad osobą leżącą. Osoby, która jest w pewnym stopniu samodzielna, ale wymaga pomocy np. przy korzystaniu z toalety nie sposób pozostawić samej, co można zrobić, gdy osoba wymagająca opieki nie przemieszcza się i jest pampersowana.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Tarnowie, utrzymało w mocy o odmowie przyznania odwołującej się prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania opieki nad matką. SKO stwierdziło brak bezpośredniego związku przyczynowo-skutkowego, pomiędzy rezygnacją z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej oraz ich niepodejmowaniem przez wnioskodawczynię a koniecznością sprawowania stałej opieki nad matką. Organ zwrócił uwagę, że matka strony nie jest osobą cały czas leżącą, niezdolną do samodzielnego spożywania posiłków, czy przyjmowania lekarstw.
Sąd nie podzielił tej opinii.
W postępowaniu zostało ustalone, w oparciu o wywiad środowiskowy, że kobieta z niepełnosprawnością nie jest w stanie samodzielnie wykonać żadnych czynności samoobsługowych. W szczególności nie jest w stanie samodzielnie przygotowywać posiłków. Porusza się przy pomocy sprzętów ortopedycznych, jednakże ze względu na nasilające się zawroty głowy i częste omdlenia skarżąca cały czas ją asekuruje. Matka skarżącej wymaga nadzoru także w nocy, gdyż z uwagi na ograniczenia ruchowe oraz poziom odczuwanego natężenia bólu nie jest w stanie samodzielnie zmienić pozycji.
W wywiadzie środowiskowym zaznaczono również, że po pobytach w szpitalu matka skarżącej wymaga zmiany opatrunków 2 razy dziennie. Wskazano również, że wymaga podawania zastrzyków przeciwzakrzepowych. Skarżąca podała, że musi kilka razy w nocy wstawać do mamy. Powyższych okoliczności organ odwoławczy zupełnie nie wziął pod uwagę i ich w żaden sposób ani nie zakwestionował, ani nie zweryfikował. Trudno natomiast oczekiwać od osoby, która kilka razy w nocy wstaje w celu udzielenia wsparcia osobie niepełnosprawnej, by rano była gotowa do wykonywania pracy.
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 19 września 2023 r., sygn. III SA/Kr 618/23
Źródło: CBOSA