Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kolejny kraj, w którym zrealizujemy e-receptę transgraniczną

Kolejny kraj, w którym zrealizujemy e-receptę transgraniczną fotolia.pl

Portugalia to szósty po Chorwacji, Finlandii, Estonii, Czechach oraz prawie całej Hiszpanii kraj, w którym można wykupić leki na receptę wystawioną przez lekarza w Polsce. Wkrótce będzie to możliwe również w Grecji i na Cyprze - poinformowało w komunikacie Centrum e-Zdrowia.

Zaznaczono w nim, że e-recepta transgraniczna jest rozwiązaniem dla osób, które podróżują po Europie lub mieszkają i pracują w dwóch różnych krajach. Docelowo ma ułatwiać wykupienie leku w każdym kraju unijnym, a także w krajach EFTA: Islandii, Lichtensteinie oraz Norwegii.

Z recepty transgranicznej mogą skorzystać również niektórzy obcokrajowcy przebywający w Polsce. Swoje e-recepty zrealizują u nas obywatele: Portugalii, Estonii, Finlandii, Czech, Chorwacji i Hiszpanii.

Polska jest jednym z pierwszych państw, które uruchomiły e-receptę transgraniczną.

E-recepta transgraniczna umożliwia zrealizowanie jej w kraju, w którym będzie się przebywać, bądź się przebywa - pod warunkiem, że w danym kraju istnieje możliwość realizacji e-recept transgranicznych. Należy także wyrazić zgodę na swoim Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) na jej realizację za granicą. Recepta wciąż będzie widoczna na IKP oraz w aplikacji mojeIKP. Stanie się e-receptą transgraniczną dopiero w momencie wykupienia na jej podstawie leków w innym kraju.

Recepta transgraniczna jest pełnopłatna. Można jednak zwrócić się później do NFZ z wnioskiem o jej refundację.

Realizowanie recept pacjentów z zagranicy w Polsce odbywa się podobnie. Należy jednak pamiętać, że recepta może mieć formę dokumentu papierowego lub elektronicznego.

"Jeśli masz do czynienia z receptą papierową, sprawdź, czy spełnia warunki papierowej recepty transgranicznej – takie informacje znajdziesz na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia. Pamiętaj też o obowiązku przedstawienia pacjentowi informacji o przetwarzaniu danych osobowych" - przekazało Centrum e-Zdrowia.

Więcej informacji dotyczących e-recept transgranicznych można znaleźć na stronie Centrum e-Zdrowia, w zakładce "e-recepta transgraniczna".

Źródło: www.niepelnosprawni.pl

 

Pt., 15 Wrz. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Tomasz Smaś