Rzecznik Praw Obywatelskich, Związek Stowarzyszeń Alzheimer Polska, Wydział Poszukiwań i Identyfikacji Osób Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji i Fundacja Itaka - Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych zapraszają na konferencję poświęconą zaginięciom wśród osób z zespołem otępiennym, podczas której zastanowimy się jak zapewnić bezpieczeństwo podopiecznym?
To coroczne wydarzenie poświęcone osobom żyjącym z otępieniem i ich rodzinom, opiekunom, które organizowane jest we wrześniu – Światowym Miesiącu Choroby Alzheimera.
Konferencja odbędzie się 13 września 2022 r. (środa) w godz. 11.00-15.00
Podczas konferencji omówione zostaną tematy dotyczące zespołów otępiennych, czym się charakteryzują, jak komunikować się z osobą z demencją. Poruszona zostanie skala zjawiska zaginięć wśród osób starszych, w tym z otępieniem i co można zrobić, aby zabezpieczać osoby bliskie przed zaginięciem. Pokazane zostanie, jak ważna jest wrażliwość społeczeństwa na osoby, które mogą być zagubione, co powinno zwrócić naszą uwagę i jak rozpoznać osobę zagubioną.
Zapoznać się będzie można również z kampanią edukacyjno-informacyjną przeciwko zaginięciom „Nie zgub mnie” prowadzoną przez Siedleckie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera w partnerstwie z miastem Siedlce, Komendą Miejską Policji w Siedlcach oraz Siedlecką Spółdzielnią Mieszkaniową.
Wydarzenie kierujemy do bliskich osób z zespołem otępiennym, do pracowników ośrodków pomocy społecznej, domów opieki, szpitali i placówek medycznych, a także do funkcjonariuszy Policji, Straży Miejskich, Gminnych, Straży Pożarnej, jednostek samorządu lokalnego i oczywiście wszystkich zainteresowanych tematem.
Wydarzenie transmitowane będzie za pośrednictwem kanału Biura Rzecznika Praw Obywatelskich na YouTube
Zorganizuj spotkanie lokalne
Organizatorzy zapraszają do udziału online i gorąco zachęcają do organizowania spotkań lokalnych, na które można zaprosić opiekunów osób z otępieniem, miejscowe władze, przedstawicieli Policji, Straży Miejskiej/Gminnej, Straży Pożarnej, organizacji społecznych, instytucji do wspólnego uczestniczenia w wydarzeniu, a przy okazji zastanowić się co można zrobić, aby poprawić sytuację osób chorujących, w tym ich bezpieczeństwo.
Informacje o organizowanych spotkaniach lokalnych należy przesłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Program konferencji znajduje się w załączeniu.
Konferencja będzie tłumaczona na język migowy.
Więcej informacji oraz materiałów związanych z tym tematem dostępnych na stronie: bip.brpo.gov.pl
Źródło: RPO