Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zakwaterowanie uchodźcy z Ukrainy – nowy wzór wniosku o świadczenie

Zakwaterowanie uchodźcy z Ukrainy – nowy wzór wniosku o świadczenie fot.canva

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji wydał rozporządzenie nowelizujące rozporządzenie w sprawie wzoru wniosku o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy przybywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w związku z działaniami wojennymi.

Zmiana dotyczy głównie treści załącznika do rozporządzenia, a konkretnie do karty osoby przyjętej do zakwaterowania stanowiącej załącznik do wniosku o świadczenie pieniężne wypłacane ze względu na przyjęcie uchodźcy z Ukrainy. Zmiana polega na dostosowaniu treści do aktualnego brzmienia art. 2 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. W przywołanym przepisie ustawodawca uznał, jako okres legalnego pobytu obywatela Ukrainy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, okres od 24 lutego 2022 r. do 4 marca 2024 r. W karcie osoby przyjętej do zakwaterowania uwzględniono więc okres od lipca 2022 r. do 4 marca 2024 r. w celu umożliwienia składania wniosku na podstawie § 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 maja 2022 r. w sprawie maksymalnej wysokości świadczenia pieniężnego przysługującego z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy oraz warunków przyznawania tego świadczenia i przedłużania jego wypłaty.

Ponadto, w samym wniosku informacja o składaniu oświadczenia pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia została zastąpiona formułą osobową, którą ma podpisywać wnioskodawca. Jej treść to „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.”.

Rozporządzenie nowelizujące z 22 sierpnia opublikowano w Dzienniku Ustaw dzień później pod pozycją numer 1684.

Pt., 25 Sp. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński