Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Świadczenia na pokrycie kosztów utrzymania dziecka

Świadczenia na pokrycie kosztów utrzymania dziecka fotolia.pl

Czy rodzina zastępcza może otrzymać świadczenia na pokrycie kosztów utrzymania dziecka według nowych zasad przed 1 kwietnia 2012 r.

Odpowiedź: Zgodnie z art. 226 ust. 4 u.w.r.i.s.p.z. wydane na podstawie przepisów dotychczasowych decyzje w sprawie pomocy pieniężnej na częściowe pokrycie kosztów utrzymania dziecka umieszczonego w rodzinie zastępczej zachowują moc do dnia wygaśnięcia, nie dłużej jednak niż przez okres 3 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy. Świadczenie na częściowe pokrycie kosztów utrzymania dziecka z ustawy o pomocy społeczne w dotychczasowym brzmieniu stanowi odpowiednik świadczenia na pokrycie kosztów utrzymania dziecka wynikający z u.w.r.i.s.p.z. Jednocześnie ostatnia nowelizacja ustawy uchyliła przepisy dotyczące każdorazowego wypłacania rodzinie świadczeń korzystniejszych. Oznacza to, że co do zasady do dnia 31 marca 2012 dotychczasowe decyzje zachowują moc. Jednocześnie organ nie może stwierdzić wygaśnięcia decyzji w oparciu o art. 162 kodeksu postępowania administracyjnego. Decyzja taka ma charakter deklaratoryjny i może być wydana, jeżeli decyzja wygaszana:

  1. stała się bezprzedmiotowa, a stwierdzenie wygaśnięcia takiej decyzji nakazuje przepis prawa albo gdy leży to w interesie społecznym lub w interesie strony,
  2. została wydana z zastrzeżeniem dopełnienia przez stronę określonego warunku, a strona nie dopełniła tego warunku.

żaden z powyższych warunków nie znajduje zastosowania w przypadku określonym w art. 226 ust. 4.

Organ może natomiast zastosować inna procedurę – uchylenia dotychczasowej i wydanie nowej decyzji. Zgodnie z art. 155 kodeksu postępowania administracyjnego decyzja ostateczna, na mocy której strona nabyła prawo, może być w każdym czasie za zgodą strony uchylona lub zmieniona przez organ administracji publicznej, który ją wydał, jeżeli przepisy szczególne nie sprzeciwiają się uchyleniu lub zmianie takiej decyzji i przemawia za tym interes społeczny lub słuszny interes strony; przepis art. 154 § 2 stosuje się odpowiednio. Warunkiem wydania decyzji jest zgoda strony. Warunek ten będzie spełniony również jeżeli rodzina sama wystąpi z wnioskiem o wydanie takiej decyzji. Zgoda powinna być wyraźna a nie np. dorozumiana z treści oświadczenia o wyborze ustawy wg. której rodzina będzie otrzymywać świadczenia.

Wt., 31 St. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel