Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dodatkowe opłaty za wyżywienie ZOL

Dodatkowe opłaty za wyżywienie ZOL fotolia.pl

Zakład Opiekuńczo-Leczniczy nie może pobierać od pacjentów dodatkowych opłat związanych z zakwaterowaniem i wyżywieniem, poza tymi wynikającymi z przepisów prawa.

Rzecznik Praw Pacjenta wskazuje, że Zakład Opiekuńczo-Leczniczy, który pobierał od pacjentów dodatkowe opłaty za pobyt, narusza zbiorowe prawo pacjentów do świadczeń zdrowotnych. Pacjenci lub ich bliscy byli zobowiązywani do wnoszenia dodatkowych comiesięcznych opłat. Ich pobieranie, w sprawie będącej podstawą interwencji, placówka medyczna tłumaczyła ponadstandardowymi usługami, takimi jak zakupy na życzenie pacjenta.

Rzecznik uznał, że takie opłaty mają charakter stały i były pobierane z góry na dany miesiąc, co nie zostało wyjaśnione przez placówkę medyczną. Rzecznik stwierdził, że dodatkowa opłata w istocie była związana z wyżywieniem i zakwaterowaniem pacjenta w ZOL i stanowiła nieuprawniony, dodatkowy dochód dla placówki medycznej. Rzecznik Praw Pacjenta nakazał zaniechanie tej praktyki, a placówka medyczna dostosowała się do tej decyzji.

Pobieranie nieuprawnionych opłat za zakwaterowanie i wyżywienie pacjentów w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym jest niezgodne z prawem. W przypadku sporu lub wątpliwości w tej kwestii, pacjenci mogą zwrócić się o pomoc i poradę do Rzecznika Praw Pacjenta.

Zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, pacjent przebywający w zakładzie opiekuńczo-leczniczym, pielęgnacyjno-opiekuńczym lub w zakładzie rehabilitacji leczniczej, który udziela świadczeń całodobowych, ponosi koszty wyżywienia i zakwaterowania. Miesięczna opłata jest ustalana indywidualnie i stała, ale nie może przekraczać 70% miesięcznego dochodu pacjenta.

Źródło: RPP

Sob., 4 Mrz. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek