Kontakt z wodą powodziową jest niezwykle niebezpieczny dla zdrowia ludzi zwierząt. Dodatkowo, wiele zalanych budynków może mieć naruszoną konstrukcję. W jaki sposób bezpiecznie do nich wrócić? Ministerstwo rozwoju opublikowało specjalny poradnik.
Mieszkańcy, którzy wracają do domów zalanych przez powódź, muszą zachować ostrożność. Budynki mogą być uszkodzone, a ich użytkowanie niebezpieczne dla życia i zdrowia ludzi.
Oto najważniejsze wytyczne dotyczące bezpieczeństwa:
- Nie wchodź do budynku, który jest zabezpieczony taśmami, wygrodzeniami lub został oznaczony przez służby, jako mogący stanowić zagrożenie.
- Nie wchodź do budynku, jeżeli:
- woda podmyła jakikolwiek fragment obiektu,
- powstały zapadliska w sąsiedztwie budynku,
- na elementach konstrukcyjnych (np. ścianach, schodach, balkonach) widoczne są rysy, wybrzuszenia lub odchylenia.
! Jeśli widzisz tego typu uszkodzenia, poproś o ocenę osobę z uprawnieniami budowlanymi lub powiadom powiatowego inspektora nadzoru budowlanego.
- Możesz wejść do budynku, zachowując szczególną ostrożność, jeśli nie zauważyłeś opisanych wcześniej zmian i uszkodzeń budynku.
Będąc w budynku zwróć uwagę:- czy nie ma widocznych rys na ścianach, stropach lub ich połączeniach,
- czy bez problemu otwierają się drzwi i okna (trudności mogą oznaczać deformację budynku)
- na stan elementów konstrukcyjnych wszystkich pomieszczeń, w tym piwnic i poddaszy. Oceń czy w porównaniu do stanu przed powodzią nastąpiły widoczne zmiany.
! Jeśli widzisz tego typu uszkodzenia, poproś o ocenę osobę z uprawnieniami budowlanymi lub powiadom powiatowego inspektora nadzoru budowlanego.
- Nie używaj instalacji elektrycznej ani gazowej przed upewnieniem się, czy nie została ona uszkodzona.
Na terenach objętych powodzią pracują inspektorzy nadzoru budowlanego oraz eksperci z Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. Oceniają stan techniczny i możliwość dalszego użytkowania budynków.
Źródło: MRiT