WSA w Lublinie: Organizacja społeczna nie może zaskarżyć uchwały organu powiatu (gminy) wyłącznie z powołaniem się na własny cel statutowy.
W sprawie stowarzyszenie wniosło skargę na uchwałę w przedmiocie zasad finansowania rodzinnej pieczy. W treści skargi stowarzyszenie zarzuciło, że zaskarżona uchwała jest sprzeczna z interesem prawnym grupy społecznej rodziców zastępczych, jak również narusza ich uprawnienia do uzyskania wsparcia związanego z zapewnianiem przez nich opieki i wychowania dzieciom pozbawionym opieki ze strony rodziców biologicznych. Sąd skargę odrzucił.
Sąd zwrócił uwagę, że Stowarzyszenie, wnosząc skargę nie wykazało, iż zaskarżona uchwała narusza jego interes prawny lub uprawnienie chronione prawem. U podstaw swojej skargi Stowarzyszenie wskazało jedynie, że uchwała ta narusza prawo rodziców zastępczych i osób prowadzących rodzinne domy dziecka. Jednocześnie do skargi skarżąca załączyła wydruk informacji z Krajowego Rejestru Sądowego, z którego wynika, że do jej statutowych celów należy (m.in.) udzielanie wszechstronnej pomocy rodzinom zastępczym, czy też reprezentowanie i obrona interesów rodzin zastępczych wobec organów administracji rządowej i samorządowej oraz innych instytucji. Stowarzyszenie nie załączyło jednak do skargi pisemnego upoważnienia do wniesienia skargi, udzielonego przez konkretnych rodziców zastępczych bądź osób prowadzących rodzinne domy dziecka (w tym ewentualnie członków Stowarzyszenia).
Konkludując, w ocenie Sądu stowarzyszenie nie wykazało posiadania indywidualnego interesu prawnego lub uprawnienia, który został naruszony zaskarżoną uchwałą. Wprawdzie wniesienie przedmiotowej skargi niewątpliwie wpisuje się w realizację celów statutowych Stowarzyszenia, jednak okoliczność ta nie jest wystarczająca by uznać, że Stowarzyszenie posiada w niniejszej sprawie legitymację skargową.
Postanowienie WSA w Lublinie z 4 stycznia 2023 r. II SA/Lu 873/22.
Źródło: orzeczenia.nsa.gov.pl