Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Na rzecz lokalnej społeczności: W Powiecie Ostrowskim powstał najnowocześniejszy Dom Pomocy Społecznej w Polsce

Na rzecz lokalnej społeczności: W Powiecie Ostrowskim powstał najnowocześniejszy Dom Pomocy Społecznej w Polsce fotolia.pl

Wielu pensjonariuszy domów pomocy to ludzie, których życie nie oszczędzało. Z myślą o nich powstał nowy Dom Pomocy Społecznej. To przemyślana budowla, w której podopieczni mają nowoczesne zaplecze zapewniające odpowiednią opiekę i komfort pobytu. Inwestycja warta blisko 21 milionów złotych – sfinansowana została ze środków Powiatu Ostrowskiego.

Symboliczne klucze do nowego DPS-u z rąk Starosty Ostrowskiego Pawła Rajskiego oraz Przewodniczącego Rady Powiatu Ostrowskiego Piotra Walkowskiego otrzymał nowy dyrektor placówki Radosław Kowalski oraz seniorzy, przedstawiciele Rady Mieszkańców.

- Jestem szczęśliwy, spełniony, dumny i wzruszony. Szczęśliwy, bo dziś spełnia się nasze kolejne marzenie. Jestem dumny, bo przez ostatnie 100 lat w Ostrowie nie powstał żaden dom pomocy społecznej. To my, drodzy państwo radni, tego dokonaliśmy. Dlaczego jestem wzruszony? Bo trafią tu mieszkańcy, którzy urodzili się w czasie II Wojny Światowej, którzy znają czasy komunistyczne, którzy wiedzą, co to bieda i ubóstwo. Oni wejdą tu do zupełnie innego świata – powiedział Paweł Rajski Starosta Ostrowski.

- My mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej pragniemy złożyć ogromne wyraz wdzięczności za stworzenie nam nowych i godnych warunków bytowych poprzez wybudowanie nam tak nowoczesnego obiektu – odczytali przedstawiciele pensjonariuszy.

W nowym Domu Pomocy Społecznej zlokalizowanym przy ul. Staroprzygodzkiej 19 w Ostrowie Wielkopolskim, na powierzchni ok. 3000 m², powiat ostrowski zadbał o wiele wyjątkowych udogodnień.

Sercem domu jest zaaranżowana na „Ryneczek’’, wspólna przestrzeń-miejsce dziennego pobytu, wokół którego powinno koncentrować się życie w różnych pracowniach tematycznych. Miejsce, w którym można w grupie obejrzeć film lub mecz, wypić kawę lub po prostu spędzić czas z innym człowiekiem. Pensjonariusze mają mieć poczucie, że nie są zamknięci w swoich pokojach, ale „wychodzą do miasta'' na spotkanie z sąsiadami, na zajęcia w którejś z pracowni, np. fryzjerskiej. Opiekę nad nimi będą sprawować również ZSU uczniowie klas fryzjerskich.

Nowy DPS to wygodne, dwuosobowe pokoje z własnymi łazienkami. Duże i nowoczesne centrum rehabilitacji, oddział intensywnego nadzoru oraz wiele innych udogodnień także dla pracowników, którzy tutaj będą pracować. Nie zabrakło kaplicy, funkcjonalnej stołówki, ale także pokoju, w którym mogą przenocować krewni, którzy przyjadą w odwiedziny. Znajdują się tam również kolorystyczne oznaczenia i wiele mniejszych ułatwień pomocnych dla ludzi starszych. Dlatego jest to jeden z najnowocześniejszych Domów w Polsce.

- Przez ostatnie sto lat nie powstał w Ostrowie nowy Dom Pomocy Społecznej. Dlatego jestem dumny, że to Powiat Ostrowski zrealizował tę inwestycję. – powiedział Starosta Ostrowski Paweł Rajski.

Dla pensjonariuszy przygotowano 76 miejsc. Pokoje są komfortowe, dwuosobowe z wyjściem na balkonik. Cały budynek zaadoptowany jest bez barier architektonicznych. Dla osób mających problemy z chodzeniem zamontowano odpowiednie podnośniki do przenoszenia do wanny, zamontowano również wanny dla niepełnosprawnych mające uchylne ścianki. Wyposażono również pełne zaplecze rehabilitacyjne do rehabilitacji ruchowej oraz wodnej.

DPS dysponuje tzw. „R'' salami dla pacjentów po udarach, zawałach wymagających intensywnej, całodobowej opieki. Nadzór nad nimi pełnią pielęgniarki w funkcjonalnej dyżurce.

DPS ma także pokój gościnny dla bliskich, którzy chcą odwiedzić pensjonariusza na krótki pobyt. Mogą wówczas mieszkać w DPS w komfortowych warunkach bez wynajmowania hotelu.

Cały obiekt jest wyposażony w sieć telewizyjną, można będzie transmitować to, co się dzieje w „Ryneczku”, kaplicy lub nadawać swój program.

Budynek jest samowystarczalny energetycznie, z farmą fotowoltaiczną na dachu, wielkością porównywalną do instalacji dla ponad 30 domów jednorodzinnych. Z tyłu DPS jest ogród wraz z trzema altanami do organizacji różnych imprez na świeżym powietrzu.

Pensjonariusze, na umówioną wizytę u lekarza nie muszą wychodzić na powietrze. Wsiadają bezpośrednio do auta zaparkowanego w dużym garażu. Wokół budynku posadzone są duże drzewa, żeby dość szybko stworzyły cień wokół.

Pensjonariusze przeprowadzą się tutaj od grudnia 2022 r. Przeniesieni będą z DPS zlokalizowanego obecnie w centrum miasta przy ul. Partyzanckiej.

Źródło: Powiat Ostrowski

Pt., 4 Lst. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska