Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

RPO: Kiedy ZUS zacznie wypłacać odsetki za zwłokę?

RPO: Kiedy ZUS zacznie wypłacać odsetki za zwłokę? fotolia.pl

Rzecznik Praw Obywatelskich wystosował wniosek do Ministra Rodziny i Polityki Społecznej o informację nt. aktualnego stanu prac legislacyjnych dotyczących wypłacania przez ZUS odsetek za zwłokę.

Mimo że zniesiono stan pandemii, nadal obowiązuje przepis zwalniający Zakład Ubezpieczeń Społecznych z wypłaty odsetek ustawowych za świadczenia wypłacone po terminie. Zgodnie z nim, jeśli termin wydania decyzji lub wypłaty świadczeń przez ZUS przypada w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii albo w okresie 30 dni następujących po ich odwołaniu, w razie przekroczenia tego terminu ZUS nie jest obowiązany do wypłaty odsetek. Przepis uzasadniano tym, że w okresie pandemii zwiększył się wpływ wniosków o świadczenia.

25 marca 2022 r. do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych trafił zaś projekt ustawy o zmianie specustawy. Rząd miał przyjąć go w II kwartale 2022 r. Czas jednak minął, a zmian nie ma. Jedna z propozycji przewiduje skrócenie okresu, w którym ZUS nie wypłaca odsetek ustawowych za świadczenia wypłacone po terminie.

Z uzasadnienia projektu wynika, że dalsze utrzymywanie art. 31 specustawy covidowej jest nieuzasadnione, gdyż widoczna jest znaczna tendencja spadkowa ZUS w wypłacie świadczeń.

Źródło: RPO

Czw., 4 Sp. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Gabriela Trocka