Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Galeria: Polacy Ukraińcom 2022: Pomoc cały czas płynie z Gostynia

Galeria: Polacy Ukraińcom 2022: Pomoc cały czas płynie z Gostynia fotolia.pl

Kolejny transport humanitarny darów z Ziemi Gostyńskiej dotarł do Ukrainy. To ponad cztery tony żywności: konserw, ryżu, kaszy, mąki, oleju, kaszek i posiłków dla małych dzieci i innych produktów spożywczych oraz artykuły higieniczne, chemiczne, środki medyczne i opatrunki, a także apteczki taktyczne.

Transport z Gostynia odebrali i dostarczyli do Ukrainy w rejon Buczy i Borodianki przedstawiciele ukraińskiej Charytatywnej Fundacji „Katiusza” („Kasia”): prezes Andrej Drzendrzuła, Aleksandr Jemyljanienko i Vasyl Rebar. 

Goście z Ukrainy gościli w Gostyniu 27  i 28 maja 2022 r. W czasie spotkania z przedstawicielami Stowarzyszenia „DZIECKO” i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu w czwartkowy wieczór opowiedzieli m.in. o działaniach ambulansu medycznego „WIATR”, podarowanego przez mieszkańców i firmy Ziemi Gostyńskiej. Stał się on sławny ze względu na swoje działania w strefach przyfrontowych (jest wykorzystywany przez Grupę Reagowania Medycznego) i nosi on obecnie nazwę „TALIZMAN”. Został tak nazwany ze względu na wyjątkową pomoc, wsparcie i ochronę, jaką niesie najbardziej potrzebującym. Goście odebrali też od Stowarzyszenia „DZIECKO” kilka kompletów krótkofalówek dla lekarzy i pielęgniarzy z tej grupy, mających ułatwić pracę w trudnych przyfrontowych i frontowych warunkach. Odebrali też środki ochrony osobistej dla obsługi ambulansu.  

Goście opowiedzieli też i pokazali wiele nagrań ukazujących dramatyczny los dzieci, kobiet, starców, cywilów pod okupacją faszystowskiej Rosji. Te historie, pokazujące zdziczenie rosyjskich żołdaków, są tak przerażające i pełne bestialskiego okrucieństwa, że nie nadają się do publicznego prezentowania…

Kolejnego dnia w piątek załadowano dary w siedzibie PCPR w Gostyniu i transport humanitarny wyruszył do Ukrainy. Jego rozdysponowaniem dla najbardziej potrzebujących zajmie się osobiście Andrej Drzendrzuła i członkowie jego fundacji.

-„Brak mi słów, by podziękować Wszystkim za tak wyjątkowe wsparcie, jakie dostajemy z Powiatu Gostyńskiego. Nie spodziewaliśmy się czegoś takiego. To niesamowite wsparcie. Jest ono dla nas szczególnie ważne i wyjątkowe, bo pokazuje nam, że nie jesteśmy sami w walce z rosyjską agresją. To dodaje nam siły! DZIĘKUJĘ!” – podkreślał ze wzruszeniem Andrej.

Ten transport humanitarny przygotowało Stowarzyszenie „DZIECKO” i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu dzięki wielkiemu wsparciu mieszkańców Ziemi Gostyńskiej. Dużego wsparcia udzieliły też: firma Inter Cars, Starostwo Powiatowe w Gostyniu, Urząd Gminy w Poniecu i Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Poniecu.

Stowarzyszenie „DZIECKO” dziękuje też wolontariuszom: Adamowi, Romanowi, Toniemu, Michałowi, Aldonie, Joannie, Krzysztofowi Cyprianowi oraz sklepowi SUPECO w Gostyniu, a także paniom z wolontariatu pracowniczego PCPR w Gostyniu. Specjalne podziękowania kieruje do Vasyla Novodworskiego.

Obecnie zbierane są dary i przygotowywany jest kolejny transport humanitarny do Ukrainy.

W siedzibie PCPR w Gostyniu (ul. Wrocławska 8, tel. 65 572 75 28) prowadzona jest zbiórka Stowarzyszenia „DZIECKO” i PCPR w Gostyniu darów żywnościowych: kaszki, zupki, posiłki dla dzieci, olej, ryż, makaron, kasza, cukier oraz konserwy mięsne.

Potrzebna jest też pomoc medyczna, zwłaszcza apteczki taktyczne dla przyfrontowych lekarzy, sanitariuszy, pielęgniarek; stazy taktyczne (opaski uciskowe), plastry, gazy jałowe, opatrunki, środki odkażające, leki przeciwbólowe, strzykawki, igły, apteczki, podkłady higieniczne, środki hemostatyczne, sól fizjologiczna, materiał do szwów chirurgicznych, kołnierze ortopedyczne. Medykamenty są przyjmowane w siedzibie PCPR w Gostyniu

Wszystkie chętne osoby mogą włączyć się w pomoc w pozyskaniu niezbędnego sprzętu medycznego, lekarstw, opatrunków oraz żywności. W tym celu można przekazać środki pieniężne.  

Wpłat można dokonywać na uruchomione w tym celu konto Stowarzyszenia „DZIECKO”:
66 2030 0045 1110 0000 0270 9000
Tytuł przelewu: SOLIDARNI Z UKRAINĄ - Darowizna

Czw., 2 Czrw. 2022 0 Komentarzy
Małgorzata Orłowska
sekretarz redakcji Małgorzata Orłowska