Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Z wokandy. Zawieszenie emerytury a prawo do wyższego świadczenia pielęgnacyjnego

Z wokandy. Zawieszenie emerytury a prawo do wyższego świadczenia pielęgnacyjnego fotolia.pl

Osoba, która spełnia warunki do przyznania wyższego świadczenia pielęgnacyjnego i chce je otrzymać, a pobiera emeryturę, winna móc dokonać wyboru jednego z tych świadczeń przez rezygnację z pobierania świadczenia niższego.

Wybór taki może zrealizować przez złożenie do organu rentowego wniosku o zawieszenie prawa do emerytury na podstawie art. 103 ust. 3 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Ustawa nie ogranicza możliwości złożenia takiego wniosku. Zawieszenie prawa do emerytury, zgodnie z art. 134 ust. 1 pkt 1 ustawy skutkować będzie wstrzymaniem wypłaty emerytury poczynając od miesiąca, w którym została wydana decyzja o wstrzymaniu wypłaty.

Emerytura jest prawem niezbywalnym, ale uznać należy, że zawieszenie tego prawa eliminuje negatywną przesłankę z art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a ustawy o świadczeniach rodzinnych, w postaci posiadania prawa do emerytury. Istota ograniczenia prawa do zasiłku pielęgnacyjnego dla emeryta, wynikająca z art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a ustawy musi być interpretowana jako wiążąca się nie z samym prawem do emerytury, lecz z jego realizacją w postaci wypłaty świadczenia. Skoro zawieszenie prawa do emerytury skutkuje wstrzymaniem jej wypłaty, to uznać należy, że eliminuje się w ten sposób negatywną przesłankę wyłączającą nabycie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 26 kwietnia 2022 r., sygn. II SA/Ol 238/22

Źródło: CBOSA 

Sob., 21 Mj. 2022 2 Komentarze Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek

Komentarze

Katarzyna
+1 # Katarzyna 2022-05-24 09:29
Cóż Sądy swoje a ustawodawca (przepisy) swoje...
| | |
Maria
0 # Maria 2023-02-03 18:13
Sądy przyznają prawo do wyboru świadczenia, ale trwa to latami, wynagrodzenia sędziów i innych pracowników (MOPS, Samorządowych Kolegium i.t.d ) , stanowią dużą kwotę, nie wiem czy nie większą niż różnica pomiędzy tymi świadczeniami.
Najgorsze jest poczucie niesprawiedliwo ści społecznej, bo biedni obywatele - matki Polki są okradane przez państwo.
Wszyscy decydenci o tym wiedzą , że wystarczyłoby uchylić (jedno zdanie) przepisu, nie wiadomo dlaczego sejm woli płacić pieniądze sądom i.t d. , niż tym biednym ludziom i nadal sejm odrzuca projekty ustaw zmieniające ten przepis.
Sejm powinien zadbać o godność tych biednych Ludzi i zamiast kazać im chodzić po sądach, uregulować to ustawą
| | |