Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Świadczenia z ustawy o pomocy społecznej dla obywateli Ukrainy

Świadczenia z ustawy o pomocy społecznej dla obywateli Ukrainy fotolia.pl

Przepisy ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa wskazują, że obywatelom Ukrainy, których pobyt uznawany jest w Polsce za legalny (tj. obywatel tego państwa, który wjechał na terytorium RP w okresie od 24 lutego br. i deklaruje chęć pobytu w RP oraz dziecko urodzone przez matkę, która w tymże trybie przebywa na terenie naszego kraju) oraz posiadającym numer PESEL mogą być przyznane świadczenia pieniężne i niepieniężne z ustawy o pomocy społecznej.

Dla przypomnienia są to następujące świadczenia. Świadczenia pieniężne: zasiłek stały, zasiłek okresowy, zasiłek celowy i specjalny zasiłek celowy, zasiłek i pożyczka na ekonomiczne usamodzielnienie oraz świadczenie pieniężne na utrzymanie i pokrycie wydatków związanych z nauką języka polskiego dla cudzoziemców, którzy uzyskali w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy, ochronę uzupełniającą lub zezwolenie na pobyt czasowy udzielone w związku z okolicznością, o której mowa w art.159 ust.1 pkt.1 lit.c lub d ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach. Świadczenia niepieniężne: praca socjalna, bilet kredytowany, składki na ubezpieczenie zdrowotne, składki na ubezpieczenia społeczne, pomoc rzeczowa, w tym na ekonomiczne usamodzielnienie, sprawienie pogrzebu, poradnictwo specjalistyczne, interwencja kryzysowa, schronienie, posiłek, niezbędne ubranie, usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania, w ośrodkach wsparcia oraz w rodzinnych domach pomocy, specjalistyczne usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania oraz w ośrodkach wsparcia, mieszkanie chronione, pobyt i usługi w domu pomocy społecznej oraz pomoc w uzyskaniu odpowiednich warunków mieszkaniowych, w tym w mieszkaniu chronionym, pomoc w uzyskaniu zatrudnienia, pomoc na zagospodarowanie - w formie rzeczowej dla osób usamodzielnianych.

Wniosek o przyznanie pomocy obywatel Ukrainy składa w ośrodku pomocy społecznej gminy właściwej ze względu na miejsce pobytu osoby składającej wniosek. W przypadku przekształcenia ośrodka pomocy społecznej w centrum usług społecznych wniosek składa się w centrum usług społecznych.

Uprawniony do pomocy jest obywatel Ukrainy, który wjechał legalnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bezpośrednio z terytorium Ukrainy w okresie od dnia 24 lutego 2022 r., deklaruje zamiar pozostania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i został wpisany do rejestru PESEL. Legalność pobytu będzie ustalana na podstawie zarejestrowania obywatela Ukrainy przez komendanta placówki Straży Granicznej. W przypadku gdy wjazd obywatela Ukrainy nie został zarejestrowany podczas kontroli granicznej, jego pobyt na terytorium RP będzie rejestrowany przez Komendanta Głównego Straży Granicznej. Komendant Główny Straży Granicznej będzie prowadził w systemie teleinformatycznym Straży Granicznej rejestr obywateli Ukrainy, którzy wjechali na terytorium RP bezpośrednio z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi oraz którzy złożyli wniosek o nadanie numeru PESEL. Komendant Główny Straży Granicznej zapewnia udostępnienie gminom danych zawartych w rejestrze, w drodze teletransmisji danych. Obywatelowi Ukrainy, którego pobyt na terytorium RP uznaje się za legalny na podstawie wniosku złożonego w dowolnym organie wykonawczym gminy – nadaje się numer PESEL.

Obywatel Ukrainy, który będzie ubiegał się o określoną w niniejszym artykule pomoc zobowiązany będzie do złożenia oświadczenia o sytuacji osobistej, rodzinnej, dochodowej i majątkowej (prawdopodobnie w najbliższym czasie pojawią się dwujęzyczne wersje oświadczenia tj. polsko-ukraińskie oraz polsko-rosyjskie). Zgodnie z przepisami, jeżeli oświadczenie nie będzie budziło wątpliwości wówczas nie będzie konieczności przeprowadzenia rodzinnego wywiadu środowiskowego.

Do udzielania wskazanych świadczeń, właściwa będzie gmina miejsca pobytu osoby, która ubiega się o określone świadczenie (nie jest konieczny meldunek na terenie danej gminy).

O świadczenia określone w ustawie o pomocy społecznej, będą mogli ubiegać się również legalnie przebywający na terytorium Polski obywatele Ukrainy, których członkowie bądź członek rodziny powrócili na Ukrainę, w związku z konfliktem zbrojnym.

Wówczas, do składu rodziny a tym samym do kryterium dochodowego nie będzie wliczana osoba, która powróciła na Ukrainę. W wypadku takich osób również będą obowiązywały następujące zasady: konieczność złożenia oświadczenia o stanie osobistym, rodzinnym, dochodowym i majątkowym oraz nieprzeprowadzanie wywiadu środowiskowego w wypadku gdy oświadczenie nie będzie budziło wątpliwości. Tutaj również do udzielania świadczeń właściwa będzie gmina miejsca pobytu osoby ubiegającej się o udzielenie określonego świadczenia.

Świadczenia z pomocy społecznej przyznaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta, gminy właściwej ze względu na miejsce pobytu. Obywatela Ukrainy.

Artykuł powstał na podstawie art. 29 i 30 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

W załączeniu wzór oświadczenia o sytuacji oosbistej, rodzinnej, majątkowej i dochodowej. 

Załączniki:
Pobierz ten plik (wzor.doc)Wzór72 kB
Śr., 16 Mrz. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek