Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Świadczenie dla działaczy opozycji antykomunistycznej a wyliczenie dochodu

Świadczenie dla działaczy opozycji antykomunistycznej a wyliczenie dochodu fotolia.pl

Do pierwszego czytania w Komisji Sejmowej trafi wkrótce projekt ustawy z dnia o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla działaczy opozycji antykomunistycznej oraz osób represjonowanych z powodów politycznych.

Jednorazowe świadczenie pieniężne przysługuje z urzędu osobie, której do dnia 31 grudnia 2021 r. wydano decyzję o potwierdzeniu statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych. Jednorazowe świadczenie pieniężne przysługuje w wysokości 3000 zł. Świadczenie pieniężne wypłacane jest z urzędu przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych do dnia 31 marca 2022 r.

Kwoty jednorazowego świadczenia pieniężnego nie wlicza się do dochodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w kontekście możliwości odliczeń jakie można dokonać na osobę niepełnosprawną. Nie wlicza się go także do kryterium dochodowego uprawniającego do dodatku mieszkaniowego. Ponadto nie wlicza się także do kryterium dochodowego, jakie określone jest w art. 8 ustawy o pomocy społecznej.

Dodatkowe świadczenie pieniężne nie będzie wliczało się również do kryterium dochodowego uprawniającego do przyznania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Kwoty jednorazowego świadczenia pieniężnego nie wlicza się do przychodu, o którym mowa w ustawie o rencie socjalnej.

Również ustalając prawo do świadczeń rodzinnych, o których mowa w ustawie o świadczeniach rodzinnych  lub świadczeń z funduszu alimentacyjnego do dochodu członka rodziny, o którym mowa w tych ustawach, nie wlicza się wypłaconej członkowi rodziny kwoty jednorazowego świadczenia pieniężnego.

Jak określono, z kwoty jednorazowego świadczenia pieniężnego nie dokonuje się potrąceń i egzekucji.

Z projektem ustawy można zapoznać się tutaj.

Pt., 12 Lst. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek