Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rozmowy o nowelizacji ustawy o pieczy zastępczej

Rozmowy o nowelizacji ustawy o pieczy zastępczej fotolia.pl

W piątek, 29 października 2021 r. w siedzibie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej odbyło się spotkanie robocze w sprawie nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz niektórych innych ustaw.

Ministerstwo szczegółowo omówiło kwestie związane z celem wprowadzenia projektowanej nowelizacji. Podczas posiedzenia samorządowcy zwracali uwagę na konieczność uruchomienia programu pomocy dla powiatów, tak aby powiaty mogły uzyskać jakieś wsparcie finansowe w zakresie wynagrodzeń rodzin zastępczych zawodowych, tak aby skuteczniej można było przeprowadzić proces deinstytucjonalizacji pieczy zastępczej. Być może na ten cel można by przeznaczyć jakieś środki finansowe pochodzące z budżetu UE.

Samorządowcy dopytywali również o zakaz tworzenia nowych placówek opiekuńczo-wychowawczych, jak wskazało ministerstwo zakaz dotyczy tworzenia nowych miejsc a nie nowych placówek, co oznacza, że powiaty mogą nadal prowadzić zaplanowane inwestycje w zakresie pomniejszania i tworzenia nowych placówek, jednak liczba miejsc jakie w nich zostaną zaplanowane nie powinna przekroczyć liczby miejsc, jakimi dysponują obecnie.

Ponadto resort wskazał, że zmiana art. 19 (dotyczący nowych zezwoleń na funkcjonowanie istniejących placówek w oparciu o opinie Rzecznika Praw Dziecka) ma na celu ponowne przyjrzenie się wszystkim placówkom w Polsce. Niektóre z nich posiadają jeszcze zezwolenia sprzed 2011 roku, co oznacza, że w całej Polsce istnieją bardzo różne praktyki, a wydawanie zezwoleń ma na celu ich uporządkowanie. Samorządowy zaproponowali, aby proponowane przepisy zostały skreślone, bowiem spowodują one chaos i paraliż w całym systemie.

Sob., 6 Lst. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek