Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Prace społeczne za utrudnianie kontaktów rodzica z dzieckiem

Prace społeczne za utrudnianie kontaktów rodzica z dzieckiem fotolia.pl

Ciągłe kłótnie, wzajemne oskarżanie się i wyzwiska, rozwód, w końcu zaś wieczne przepychanki i utrudnianie drugiemu rodzicowi kontaktów z dzieckiem – tak niestety wygląda rzeczywistość wielu dzieci w Polsce. W ich sprawie postanowił zainterweniować Rzecznik Praw Dziecka, który zwrócił się do Ministra Sprawiedliwości o zmiany w prawie, które pozwolą na orzekanie przymusowych prac społecznych, w przypadku gdy jeden z rodziców uporczywie utrudnia kontakty z dzieckiem drugiej stronie.

Rzecznik otrzymuje wiele skarg dotyczących niewykonywania lub utrudniania przez jednego rodzica drugiemu kontaktów z dzieckiem - wbrew decyzjom sądów. Niestety, obowiązujące przepisy umożliwiające egzekwowanie takich decyzji są wciąż nieskuteczne. 

Pamiętać należy, że alienacja dziecka od jednego z rodziców jest formą przemocy emocjonalnej. Według Rzecznika potrzeba jest pilnej zmiany prawa. Należy wzmocnić narzędzia prawne umożliwiające rodzicom mediacje i skuteczne porozumienie się w kwestii wychowywania dziecka po ich rozstaniu.

Sądy powinny mieć także do dyspozycji skuteczne narzędzia egzekwowania wyznaczonych kontaktów z dzieckiem, by przeciwdziałać pogłębianiu się alienacji. W opinii Rzecznika na uwagę zasługuje, wprowadzenie kar polegających na obowiązku wykonywania nieodpłatnej pracy na cele społeczne, za utrudnianie kontaktów z dzieckiem lub za utrudnianie możliwości sprawowania pieczy naprzemiennej, gdy orzeczenie lub ugoda nie są nadal wykonywane mimo nakazania przez sąd zapłaty kary pieniężnej. 

Rzecznik przypomina, że karanie rodziców utrudniających lub uniemożliwiających kontakty z dzieckiem działa w wielu krajach Europy, np. we Francji, Niemczech czy Wielkiej Brytanii, gdzie sądy nakładają na takie osoby grzywny lub nawet karę pozbawienia wolności.

Źródło: RPD 

Sob., 8 Mj. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek